IRIS: Development of a tool for performance monitoring and trend analysis of information technology infrastructure
IRIS: Bilgi teknolojileri için performans takip ve trend analizi aracı geliştirme
  1. Tez No: 238847
  2. Yazar: HAKAN HALİSÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN GÖKÇÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Performans takibi, sistem yöneticiliğinin en önemli kısımlarından biridir. Performans takibinin kapsamı, verinin toplanması, verinin incelenmesi ve gelecek tahminleri yapılmasıdır. Performans takibinin en zor kısımlarından birisi de verinin çokluğu yanında önemli parametrelerin değişik UNIX versiyonları ve Windows versiyonları arasında değişmesidir.Bu çalışmanın amacı bütün sunucu platformları için ortak bir araç geliştirerek, takibin kolaylaşmasını ve sürekli olmasını sağlamaktır. Geliştirilen bu araç grafiksel olarak performans bilgilerini göstererek olası kaynak sıkışmalarının farkına varılmasını sağlamaktadır. Bu çalışma ile elde edilen faydalardan biride, tüm sunucuların performans bilgileri izlenebilir olması ve sistemlerde yapılan her türlü değişikliğin sonuçlarının açık olarak görülebilmesidir. Bu çalışma ile şunu gördük ki, sistemlerin anlık durumlarının izlenmesi ile sorunların tespiti ve çözülmesi daha net olmaktadır. Saklanan veri ile de çalışma öncesi ve sonrasını karşılaştırıp performans iyileştirmelerini gösterebilmektedir. Ayrıca bu tez kapsamında, daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarka UNIX ve Windows performansları aynı anda izlenmektedir
Özet (Çeviri)
Performance monitoring is one of the most important part of server administration. Performance monitoring includes collecting data, analyzing data and making future considerations based on performance trends. Not only there will be huge amount of data, but performance metrics also vary between different UNIX versions and Windows servers.The aim of this study is to build a common tool for both UNIX and Windows servers and monitoring health of servers. The tool provides a graphical representation of the data, reports potential bottlenecks on the machine. As a result of this study every server can be watched for possible bottlenecks and also performance improvements can be seen clearly after changes applied. Current study showed that, use of Iris for monitoring server?s loads helps admins to diagnose and resolve bottlenecks more certain. With the help of stored data, trend analyses can be done before and after tunings for proving improvements. This thesis also differs from previous works in the way that; this study covers the performance monitoring of both UNIX and Windows systems.