New algorithm for jacquard control systems and its applications
Jakar kontrol sistemleri için yeni algoritma ve uygulamaları
  1. Tez No: 238872
  2. Yazar: MAHMUT AYKAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA KOÇ KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde, şu an Gaziantep sanayisinde bulunan halı dokuma makinelerinin kontrol sistemlerinin ve yazılımlarının yenilenmesi amaçlanmıştır. Böylece, modern teknolojiye uygun donanım üretilmiş ve de bu donanımı destekleyen yazılımda yeniden oluşturulmuştur.Yapılan yeni yazılım ve donanım, şu anki sistemlerde bulunan birçok eksik ve sorunlu noktayı çözüme kavuşturmuş ve de mevcut sistemleri daha modern ve sorunsuz hale getirmiştir.İlk etapta, çalışmanın uygulandığı halı dokuma makinesinin tipi, Wilton, kullandığı elektronik jakar markası, Takemura ve de markası Schöner' dir. Bu çalışma, daha sonraki dönemlerde, Staubli marka elektronik jakar kullanan halı dokuma makinelerine ve de Bonas Marka elektronik jakar kullanan Van De Wiele marka halı dokuma makinelerine de uygulanabilecektir. Ayrıca, bu çalışma, eklenen yeni özelliklerle, havlu, kumaş, kilim vb. diğer dokuma sektörlerine de (dokuma makinesinde elektronik jakar bulunan) uygulanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, to renew control systems and softwares of the current weaving machines existing in Gaziantep Industry is aimed. Therefore, the proper hardware to the contemporary technology has been produced and the software that supports this hardware has been regenerated.The new software and hardware that have been produced solved many problems that current systems had and made them more contemporary and smooth.As a first step, the type of the loom that this study has been applied on is Wilton, the brand of electronic jacquard that this loom uses is Takemura and its brand is Schöner. In the future work, this study will be able to be applied on Staubli brand electronic jacquards and Van de Wiele brand looms that use Bonas type electronic jacquards. Furthermore, this study with new features added will also be able to be applied on other weaving sectors (the weaving machines that have electronic jacquards) such as, towel, fabric, kilim etc..