A new algorithm for finding the complete list of minimal defining sets of t-designs
Her t-tasarımının minimal belirleyici kümelerinin tam listesini bulan yeni bir algoritma
  1. Tez No: 199461
  2. Yazar: EMRE KOLOTOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ŞULE YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
HER T-TASARIMININ M N MAL BEL RLEY C KÜMELER N N TAM L STES NBULAN YEN B R ALGOR TMAEmre Kolotoğlu,Matematik Bölümü,Koç Üniversitesi, Rumelifeneri yolu, 34450, Sarıyer, stanbulÖzetTek bir t-(v,k,lambda) tasarımı tarafından içerilen kısmi tasarıma, bu t-(v,k,lambda)tasarımının belirleyici kümesi denir. Hiçbir öz kısmi tasarımı belirleyici küme olmayanbelirleyici kümelere minimal belirleyici küme denir. En az sayıda blok içeren belirleyicikümelere en küçük belirleyici küme denir. Bu tez her t-tasarımının bütün minimalbelirleyici kümelerini bulan yeni bir algoritma önerir. Algoritmanın etkinliğinigöstermek için, 2-(6,3,6) tasarımları, 2-(7,3,4) tasarımları, tam 2-(7,3,5) tasarımı,bir 2-(10,4,4) tasarımı, 2-(10,5,4) tasarımları, 2-(13,3,1) tasarımları, 2-(15,3,1)tasarımları, 2-(15,7,3) tasarımları, 2-(25,5,1) tasarımları, 3-(8,4,2) tasarımları, 3-(12,6,2) tasarımları, ve 3-(16,8,3) tasarımlarının minimal belirleyici kümelerinin tamlistesi verilmiştir. Ayrıca, dört 2-(7,3,3) tasarımı ve 2-(21,5,1) tasarımının minimalbelirleyici kümelerinde literatürde düzeltmeler yapılmıştır. Ek olarak, 3-(8,4,3)tasarımları, 3-(8,4,4) tasarımları ve tam 3-(8,4,5) tasarımının minimal belirleyicikümelerinin tam listesi teorik metotlar kullanılarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A NEW ALGORITHM FOR FINDING THE COMPLETE LIST OF MINIMALDEFINING SETS OF T-DESIGNSEmre Kolotoğlu,Department of Mathematics,Koç University, Rumelifeneri yolu, 34450, Sarıyer, stanbulAbstractA defining set of a t-(v,k,lambda) design is a partial design which is contained in aunique t-design with the given parameters. A minimal defining set is a defining set, noneof whose proper partial designs is a defining set. A smallest defining set is one withsmallest size. This thesis proposes a new and more efficient algorithm that finds all non-isomorphic minimal defining sets of a given t-design. The complete list of minimaldefining sets of 2-(6,3,6) designs, 2-(7,3,4) designs, the full 2-(7,3,5) design, a 2-(10,4,4)design, 2-(10,5,4) designs, 2-(13,3,1) designs, 2-(15,3,1) designs, 2-(15,7,3) designs, the2-(25,5,1) design, 3-(8,4,2) designs, the 3-(12,6,2) design, and 3-(16,8,3) designs aregiven to illustrate the efficiency of the algorithm. Also, corrections to the literature aremade for the minimal defining sets of four 2-(7,3,3) designs, and the 2-(21,5,1) design.Moreover, the complete list of minimal defining sets of 3-(8,4,3) designs, 3-(8,4,4)designs, and the full 3-(8,4,5) design are found theoretically.