Lonworks protokolü ile bina otomasyon sistemlerinin tasarımı ve programlanması
Designing and programming of building automation systems with Lonworks protocol
- Tez No: 238904
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY TUNÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tezin konusu, Amerika ve Avrupa' da kullanımı kadar yaygın olmayan, ancak Türkiye' de de kısa zaman önce kullanıma başlanan ve kullanımı yaygınlaşan Lonworks kontrol ağlarının ve bileşenlerinin incelemesidir. Bu incelemeler; Lonworks' un kullanıldığı fiziksel kanallar, bu kanalların kullanımında gerekli donanımlar ve bunların açıklaması, Lonworks mimarisinin kalbi olan 3120 ve 3150 çekirdekli işlemcileri ve akıllı alıcı-vericileri, bir Lonworks ağı kurmak için gerekli yazılımlar, Lonworks ile çalışan bir bina otomasyonu sisteminin incelemesi ve Lonworks platformunda bir aydınlatma kontrolünün miniEVK kit olarak isimlendirilen Lonworks deney seti ile gösterimi ve Lonworks ile HVAC otomasyonu yapılan bir binadaki sistemin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the search about the Lonworks control networks and its components which is started to use in Turkey a short time ago but which is not using as in Europe and America. These searches are; physical channels which uses LonWorks , the software about these channels and their explanation , 3120 and 3150 core microcontrollers which are the heart of Lonworks architectural and smart-transceivers , the required softwares for creating a Lonworks Network , the examination of a building automation which is working with a Lonworks and showing with a evaluation kit which is using in Lonworks platform lightning control named as miniEVK Lonworks kit and examining a system for a building which build by a Lonworks and HVAC automation.