Tarihi kentsel mekanlarda yer duygusu ve yeni yapı tasarımı ilişkisi üzerine bir inceleme
An exploration on the relationship of the sense of place and the new designed buildings in the historical cities
  1. Tez No: 238958
  2. Yazar: CANER CAMBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tarihi çevreler, yaşayanlarına hissettirdikleri güçlü aidiyet duygusu, mimarlar için her zaman kullanılabilir bir kaynak olmaları ve geçmişe ait, sosyal, kültürel ve ekonomik yapıları barındırmaları gibi birçok sebepten dolayı değerlidirler ve korunmaları gerekir.İstanbul gibi çok aktif ekonomik hayata sahip bir şehrin sahip olduğu tarihi çevrelerin korunması ise gereklidir. Sürekli yeni yapılar yapmak tarihi bölgelerin sahip olduğu yer duygusunu (atmosferi / kimliği) zedeleyen en büyük etkenlerden birisidir.Çalışmada ilk olarak, `tarihi kent' ile ilgili kavramlar araştırılmış ve `tarihi kent' in değerininin nasıl oluştuğu incelenmiştir. Değeri belirleyen en büyük etkenlerden birinin `yer duygusu' olduğu görülmüş ve çalışmanın devamında `yer duygusu' önce kavramsal olarak devamında ise mimari öğelerine ayrılarak irdelenmiştir.Bulunan veriler ve yorumlar ışığında İstanbul ve yurtdışındaki tarihi kentlerde gerçekleştirilmiş yeni yapılar incelenmiş ve sonuçlar bir tablo halinde bölümün sonunda verilmiştir.Çalışmanın sonuç bölümünde ise tarihi kentlerde yapılan yeni yapı tasarımlarının, kentteki mevcut `yer duygusu' na zarar vermeden nasıl tasarlanabileceği irdelenmiştir.Son olarak lisans eğitimim sırasında, İstanbul'un tarihi bölgelerinde yaptığım iki mimari proje çalışmada ortaya çıkan veriler ışığında revize edilerek çalışmanın Ekler bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Historical environments, are important and must be protected due to various reasons such as their strong state of belonging that has been felt by the community living at that environment, due to its being an practicable source for he architects, and holding the social, cultural and economic structures belonging to the past.Preserving the historical environments of cities that have an active economical life such as Istanbul is much more crucial.The continuous necessity of building new structures is one of the main factors that damage the sense of place (atmosphere/identity) in historical environments.First, the concepts about `historical city? is and the value of `historical city? is analysed. Found that, one of the most important factors that define the value of the `historical city? is the `Genius Loci?. After that, `Genius Loci / Sense Of Place? is studied conceptually and architecturally.Taking the found data and results, as base, new buildings in Istanbul and in some other historical cities, has been critisizedFinally, two arhitectural projects which are made for the historical places of Istanbul, arerevised and attached to the attachments section.