Beş yıldızlı kent otellerinde lobi tasarım ilkeleri (İstanbul örneğinde bir inceleme)
Lobby design criterias in five star urban hotels (research in Istanbul)
- Tez No: 238959
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Beş yıldızlı kent otellerinde lobi tasarımının önemini belirtmek ve otel tasarımcılarına lobi ve alt mekânlarının tasarımı için kılavuz hazırlamak amacıyla yapılan çalışmada, konuyla ilgili literatür ve internet taraması yapılmıştır. Ayrıca İstanbul'da bulunan beş yıldızlı dört büyük otelde anket çalışması yapılarak sonuçları değerlendirilmiştir.Birinci bölüm, çalışmanın amacı, kapsamı ve yönteminin anlatıldığı giriş bölümüdür.İkinci bölümde, otel kavramı incelenmiştir. Kent otelinin diğer otellerden farkı belirtilerek Dünya'daki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimleri anlatılmıştır. Türkiye'de bulunan kent otelleri ve sınıflandırmaları sunulmuştur.Üçüncü bölümde, otel tasarımı ve kullanıcı ilişkisi irdelenmiştir. Otel mekânları genel olarak tanıtılarak mekânlar arası ilişkilere değinilmiştir. Otellerde kullanıcı tanımları yapılarak kullanıcıları etkileyen faktörler incelenmiştir.Dördüncü bölümde, kent otelleri ölçeğine inilerek kent otellerinde lobi ve alt mekânları incelenmiş, tüm mekânlar ayrıntılı şekilde tanımlanmıştır. Lobinin kent otellerindeki önemi belirtilerek lobi tasarımında ortaya çıkan olumsuzluklar vurgulanmıştır.Beşinci bölümde, kent otellerinde lobi mekânı tasarlama ilkeleri incelenmiştir. Lobi mekânını oluşturan bileşen ve öğeler ile kamusal bir mekân olan lobinin önemli tasarım ilkelerinden olan güvenlilik ve mahremiyet irdelenmiş, görsel, işlevsel, işitsel ve termal konfor olarak gruplandırılan konfor koşulları ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Bu incelemede literatürden yararlanılarak Türkiye ve Dünya'dan beş yıldızlı otel lobilerinin plan ve fotoğrafları yardımıyla tasarım ilkelerinin değişimi ile ortaya çıkan etkiler örneklenmiştir.Altıncı bölümde, İstanbul'da beş yıldızlı kent otellerinde lobi mekân örnekleri incelenerek anket çalışması yapılmış ve kullanıcı değerlendirmeleri oluşturulmuştur. Anket sonuçları istatistiksel değerlendirmeler yardımı ile analiz edilmiştir.Yedinci bölümde, yapılan tüm literatür, internet araştırmaları ve anket değerlendirmeleri sonucunda beş yıldızlı kent otellerinde kullanıcı değerlendirmelerini göz önüne alan lobi tasarım ilkeleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared to focus on the importance of five star urban hotel?s lobby design. Literatural resources and the resources on internet related to the subject are found, made a questionnaire in five star hotels in İstanbul and results are evaluated.The first part is the introduction part that explained the aim, scope and method of the thesis.In the second part, the hotel notion is investigated. Differences between urban hotels and other hotels and the historical development in the world and Turkey are defined. The classification of urban hotels are presented.In the third part, hotel design and the relationship with the occupants are analysed. The hotel places are explained in general and the relationships between places are mentioned. According to definitions, the factors that affects occupants are investigated.In the forth part, the lobby places in urban hotel are examined. The importance of lobby in urban hotels are explained and emphasized negativity on lobby design.In the fifth part, the design criterias of lobby are explained. Lobby place which is composed by components and factors is investigated. However the security and the privacy that is important criterias for lobby design are explained. The comfort situation is classified as well as visual, functional, aural and thermal. In this study, by the aid of Turkey and international five star hotel lobby photographs and plans, the changes of design criterias and effects are exemplified.In the sixth part, five star hotel lobby places in İstanbul are searched. Questionnaire is made and occupant evaluation is formed. The results of the questionnaire are analyed by the aid of statistical evaluations.In the seventh part, all literature, internet researches and questionnaire are interpretted and lobby design criterias that concider five star urban hotel occupant evaluations are presented.