İstanbul ili içme suyu havzalarında yapı takip ve parsel havza konum sorgulama sisteminin CBS ortamında geliştirilmesi
Developing GIS applications monitoring urbaning and parcel spatial query system at catchment area in istanbul
- Tez No: 238957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, havzalardaki yapılaşmanın yerel internet üzerinden takip edilmesini sağlamak amacıyla C# programlama dili kullanılarak uygulamalar geliştirilmiştir. Mevcut coğrafi veri tabanına masaüstü uygulama ile yapılan veri girişi, Havzalarda Yapı Takip web uygulaması ile web tabanlı yapılır hale gelmiştir. Böylece başka bir program kurulumuna gerek kalmaksızın, kurum içinden web uygulamasına erişilerek tespit edilen binaların coğrafi bilgileri ile fotoğrafını görmek mümkün olmaktadır. Ayrıca bu amaç doğrultusunda, bir parselin havza konumunu verecek ?Parsel Havza Konum Sorgulama Sistemi? geliştirilmiştir. Havza koruma kuşaklarına giren parsellerde yapılaşma ile ilgili bir takım kısıtlamalar vardır. Bir parselin havza konumunun en doğru ve en hızlı bir şekilde verilmesi sağlanmaktadır. Gerektiğinde sistemin güncelleştirilmesi kolay olmaktadır. Havza görüşü güncelleştirilen duruma göre verilmektedir. Dağınık verilerden görüş verilmemesi sağlanmıştır. Ayrıca, İSKİ web sayfasından ulaşılabilen, sadece sözel bilgi veren bir sistem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Monitoring Urbanning Web Application was created to pursue the urbanization in the catchment area by means of local internet with using C# language. So that, without installing any application, buildings gis data and photos can be queried on local internet. In addition, Parcel Spatial Query System was created to find a parcel location on the catchment area. In this system, the querying of the parcel spatial location was provided very fast and accurate. Also if needed, system can be updated easily. Spatial query result is acquired with an updated system. It was also achieved not to get a spatial query result from confused cad data. Besides a system on İSKİ web site was generated for verbal result.