Dalga enerjisi ile elektrik üretiminin teknik ve ekonomik incelenmesi
Technical and economic research of electricity generation from wave energy
  1. Tez No: 238963
  2. Yazar: EMRE İZAN ALPDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Enerji tüketimindeki artış, fosil kaynaklı enerji üretim ve kullanımından kaynaklanan çevresel sorunlar ve fosil yakıtların kısıtlılığı gibi nedenler, yeni enerji kaynakları arayışlarını da beraberinde getirmiştir. Bu sebeple çevresel olumsuzlukları az, kaynak kısıtlılığı göstermeyen ve sürdürülebilir olan yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi, son yıllarda oldukça artmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan dalga enerjisi ile elektrik üretimi henüz gelişme aşamasındadır. Dalga enerjisi, ilk yatırım ve bakım giderlerinden başka masrafı olmayan, birincil enerjiye bedel ödenmeyen, çevreci, temiz ve büyük potansiyele sahip bir enerji kaynağıdır.Bu çalışmada, dalga enerjisi ile elektrik üretimi, teknik ve ekonomik olarak incelenmiştir. Birinci bölümde, yenilenebilir enerji kaynakları ve dünyadaki genel enerji durumu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, dalga enerjisinin; esası, gücü, avantajları, dezavantajları, dünyadaki durumu ve çevresel etkileri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, dalga enerjisi dönüşüm sistemleri; kıyı şeridi boyunca, kıyıya yakın ve kıyıdan uzak bölgelerde uygulanan sistemler olmak üzere üç bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölümde, dalga enerjisi uygulamalarının tasarım ve gelişim sürecindeki ekonomisine değinilmiştir. Son bölümde ise sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.Bir çok ülkenin yatırım programı kapsamına aldığı dalga enerjisi, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye için, enerji sıkıntısı çektiğimiz şu günlerde ve gelecek yıllarda bir çözüm olabilecek potansiyeldedir. Ülkemizdeki dalga enerjisi potansiyelinin belirlenmesi ve bu potansiyelin verimli bir biçimde kullanılabilmesi için gerekli ve özgün çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Increase in the energy consumption, environmental problems caused by fossil-fuel energy generation and its consumption and insufficiency of fossil-fuel resources have accelerated the search for new energy resources. Because of that, the interest to renewable and sustainable energy sources, which are sufficiently exist and have little impact on environment, have increased in the recent years. Electricity generation from wave energy, which is the one of the renewable energy resources, is now in the developing phase. The wave energy is an energy resource which is environmental friendly, clean and has no cost for input energy, no other cost aside from initial investment and maintenance expenses and has huge potential.In this paper, Technical and Economic Research of Electricity Generation from Wave Energy is examined. In the first chapter, the renewable energy resources and general energy situation in the world is mentioned. In the second chapter, principles and power of wave energy and advantages, disadvantages, environmental impact and status of wave energy in the world is examined. In the third chapter, wave energy conversion system are stated in the there parts as shoreline, inshore, offshore. In the fourth part, economic analysis in the wave energy demonstration?s design and development process is pointed out. The last part is devoted to the findings and recommendations.The wave energy, which is included in the investment programme of most of the countries, has the potential to be a solution for today and for the future of Turkey which is surrounded by sea on three sides. In order to determine wave energy potential in Turkey and to provide efficient use of this potential, necessary and original studies should be done.