Rüzgar enerjisi teknolojisi ve Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeli
Wind energy technology and wind energy potential of Turkey
  1. Tez No: 128642
  2. Yazar: OĞUZHAN TÜMERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN SUNGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Rüzgarın taşıdığı kinetik enerjiyi toplayan ve diğer enerji türlerine çeviren makinalara“RüzgarTürbinleri”denir. Tipik bir rüzgar türbini şu kısımlardan oluşur: Rotor (kanatlar ve göbek), Vites kutusu, Jeneratör, Güç kontrol sistemi ve Kule'dir. Genelde, rüzgar türbinleri iki ana gruba ayrılırlar. Bunlar yatay ve dikey eksenli rüzgar türbinleri olarak adlandırılırlar. Rüzgar enerjisi dönüşüm sistemlerinde en önemli eleman rüzgar türbinidir. En yaygın kullanılan çeşidi yatay eksenli pervaneli türbinlerdir, bunun yanında Darrieus tipi rotorlu tipler, Cyclogyro tip rotorlu türbinler, ufak boyutlu Savonius tip rotorlu türbinler karşımıza çıkan çeşitler arasındadır. Bu çalışmada teknik açıdan rüzgar türbinlerinin çeşitlerine, elektrik sistemlerine, güç üretimlerine ve de güç kontrollerine değinilmiştir. Enerji üretim maliyetleri her geçen yıl arttıkça alternatif enerji kaynaklarına olan ilgi de artmaktadır. Güneş, dalga, Jeotermal ve rüzgar gücü ile ilgili bir çok proje dünya genelinde hükümetler tarafından desteklenmektedir. Rüzgar enerjisi ise bunların içerisinde en fazla dikkat çekendir. Elektrik üretimi sağlamak için günümüzde rüzgar türbinlerini üreten birçok firma vardır. Bu çalışmada rüzgar çifliği tasarımı için gerekli parametrelerin incelenmesi, teknik fizibilite ve mühendislik tasarımlarının ne olduğu, bu parametrelerin ticari açıdan uygun olup olmadığı, rüzgar potansiyelinin modellemesi anlatılarak bilgi verilmiştir. Ayrıca ekonomik analiz baz alınarak geri ödeme oranlarına ve net bugünkü değer unsurları gözönüne alınmıştır. Türkiye'nin rüzgar gücü potansiyelinin ne olduğu gelecek yıllardaki yatırımların ülkemiz için önemi, muhtelif enerji kaynaklarının üretim ve yatırım maliyetlerinin rüzgar enerjisi ile karşılaştırılması, diğer enerji santrallerinin çıkardıkları emisyon miktarlarının rüzgar santralleriyle karşılaştırılması bu çalışmada yer almıştır. Maliyet analizlerinin ve tekni açıdan yapılan bu incelemenin ileride rüzgar enerjisine ilgi duyanlara yardımcı olaca; kanısındayım. jg maliyeti, yatırım maliyeti vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Wind Turbine”is such a machine that gets the kinetic energy from the wind and converts it into other kinds of energy systems. There are five main parts in the wind turbines. These parts are: Rotor (blades and hub), Gear box, Generator, Power Control System and Tower. Generally, there are two main groups of the wind turbines. These are called as“Horizontal and vertical - axis wind turbines.”The most common used machine in the wind energy wind turbines is horizontal-axis wind turbines having three or more blades. The other common used ones are Darrieus, Clcylogyro and Savonius turbines. In this study, from the technical view, the types of wind turbines, their electrical systems, power supply, grid connection and power control systems are explained As the cost of energy increases each year, long neglected alternative energy is receiving more attention. Many projects involving solar, tidal, geothermal and wind power are being sponsored by governments around the world. However, wind energy receives more attention day by day. Today, there are several companies that sell windmills and windturbines for the production of electricity. In this study the necessary parameters for the wind farm projects are observed. The technical feasiblity and engineering projects are made clear and it has been examined whether the parameters are convenient from the commercial aspector not. Also there is a modeling for the wind analysis which helps us to approach wind potential more easily. On the other hand, Internal Rate of Return and Net Present Value are discussed by the help of economic analyses. In this study; the wind energy potential of Turkey, the future investments for Turkey's wind energy potential are presented. The importance of these investments are reflected throughout the study. Besides, the comparison between the electricty production costs and the investments costs within different kinds of energy sources are made. The results are gathered and the wind energy is compared in the end. There's an other comparison between air emission of wind and other fuels. Again the results are taken into consideration, as well. I IXhope; this research will help the people who are interested in wind cost analysis and wind energy technology. Keywords : Wind turbine, internal rate of return, net present value, electricity production cost, investment cost. x