Hasarlı yapıların bakım ve onarımı
- Tez No: 23898
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışma amacı ; Hasarlı yapıların bakım ve onarımı hakkında bilgi vermek. Birinci bölümde çatlakların tipleri, nedenleri ve ona rım yöntemleri hakkında önce genel bir bilgi verilmiş, sonra detaylı bir şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde beton yapılar pul dökülmeleri ve parça lanmaları onarmak için genel örneklerle açıklanmıştır. Beton yüzeyin hazırlanması ve malzemelerin çeşiti, oranı ve koruyu cu yüzey bakımları için yapılan önlemler anlatılmıştır. Ayrı ca zayiat görülmüş bazı hadise örnekleri verilmiştir. Son bölümde kaldırım ve beton tahliyelerin onarımı anlatılmıştır. Parçalanmış bir yüzeyin restorasyonu, koruyu cu ölçümler i, yer leşme koşulunun düzeltilmesi hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The arm of the present work is to give a knowledge about deterioration, maintenance and repair of structures. At the firs part of the work, a seneral knowledse were given about the types, reasons and methads of repai- rins of the cracks and then all these are explained in de tail. At the second part of the work, repairins spalling and disintegration of concrete structures were explained with general examples. And then preparins of the concrete surface and the types and rates of materials and profective surface treatments were explained in addition, some examples of deformed structures were given. At the last part of the work, repairing of pavement and concrete slabs were explained. Also about restairing of a disintegrated surface, preventive measures and correc ting a settlement condition were given.