Akıllı Halloysit Nanodepoların sentezi ve korozyon önleyici kaplamalarda kullanılması
Synthesis of Smart Halloysite Nanocontainers and usage for corrosion inhibitor coatings
- Tez No: 866479
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAPLAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sunulan tez çalışmasının temel amacı korozyon önleyici kaplamalarda kullanılmak üzere Akıllı Halloysit Nanodepoların sentezlenmesi ve karakterize edilmesidir. Korozyonun doğrudan ve dolaylı olarak etkilediği sektörlere bakıldığında havacılık, enerji, kimya, gıda, petrol ve gaz, eczacılık, makine, inşaat mühendisliği gibi birçok alan sıralanabilir. Havacılık sektörü ise, günümüzde güvenlik ve hız faktörleri göz önüne alındığında en önde yer alan sektör konumundadır. Üretim ve bakım çalışmalarında alınan önlemlerle uçakların içinde bulundukları ağır koşullardan kaynaklanan korozyon hasarlarının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Tasarım sürecinde malzeme seçimi ve son işlemler, uçak gövdesinde kullanılan alüminyum alaşımlarının korozyon direncine etki eden önemli faktörlerdendir. Bu sebeple yüzey olarak Alüminyum 7075 alaşımı tercih edilmiştir. Korozyon önleyici uygulamalar için kullanılan kendi kendini iyileştirme özelliklerine sahip akıllı kaplamaların uygulanması için iki ana yaklaşım vardır. İlk yöntem, polimerize edilebilir ajanların kontrollü salınımı ile hasarlı kaplamanın lokalize onarımını içerirken, ikinci yöntem, nano-konteynerlarda depolanan korozyon inhibitörlerini kullanarak maruz kalan metalik substratın elektrokimyasal korunmasını gerektirir. Bu tez çalışmasında ise yukarıda belirtilmiş olan ikinci yöntem uygulanmıştır. Çalışma kapsamında, ana malzeme olarak alüminyum alaşımı, nano-konteyner olarak Halloysit nanotüpler, inhibitör olarak Benzotriazol (BTA) kullanılmıştır. Nanotüplerin uç durdurucu sistem olarak katman katman birleştirme (LBL) metodu uygulanmış olup, LBL metodunda kullanılmak üzere Poli(maleik anhidrit-ard-akrilik asit) kopolimeri sentezlenmiştir. Ayrıca kalsinasyon işlemi ile halloysit nanotüplerin iç çapının büyütülmesi ve korozyon inhibitörlerinin yükleme kapasitesinin arttırılması hedeflenmiştir. Halloysit nanotüplerin kalsinasyonundan sonra kalsine edilmiş olan ve olmayan nanotüplere BTA yükleme işlemi gerçekleştirilmiş olup ardından BTA yüklü olan halloysit nanotüpler Poli (maleik anhidrit-ard-akrilik asit) kopolimeri ile sentezlenmiştir. Sentez sonucunda oluşan nanotüpler ile alüminyum alaşımı üzerinde meydana gelen korozyonun iyileştirilme çalışması yapılmıştır. Ayrıca alüminyum alaşımları nanotüpler ile kaplanmış ve daha sonra asit ile muamele edilerek korozyona uğrayıp uğramayacağı gözlenmiştir. Nanokapların morfolojisi ve özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edilmiştir. Halloysit lümeninde yüklü olan benzotriazol (BTA) miktarı termogravimetrik analiz (TGA) ile belirlendi. Ayrıca yükleme sonrasında Yüzey alanı ve gözenek boyutu (BET) analizi gerçekleştirildi. Nanokapların dinamik mekanik özelliklerini takip etmek için Dinamik Mekanik Analiz (DMA) kullanıldı. Korozyona maruz kalan kusurlu bölgenin iyileşmesinin kontrolü taramalı elektron mikroskobu (SEM-EDX) ile aydınlatılmıştır. Tez kapsamında, nano-konteyner kullanımı ile gerçekleştirilmiş olan korozyona karşı kendi kendini iyileştiren yapıların hem ulusal hem de uluslararası katkı yapması, özellikle savunma sanayi ve diğer endüstrilerde maddi kayıpların azaltılması, çevre dostu polimerlerin kullanılmasıyla birlikte toksisite içermemesi ile hem ülkemiz hem de dünya pazarında rekabet edebilmesi tezin özgün değeri olarak düşünülmektedir. Ayrıca katman katman birleştirme tekniği ile inhibitör sızıntısının engellenmesi sistemin başarısını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the presented thesis is to synthesize and characterize Smart Halloysite Nanotubes for use in anti-corrosion coatings. When we look at the sectors directly and indirectly affected by corrosion, many fields such as aviation, energy, chemistry, food, oil and gas, pharmacy, machinery and civil engineering can be listed. Today, the aviation sector is the leading sector when considering safety and speed factors. With the precautions taken during production and maintenance work, corrosion damage resulting from the harsh conditions in which the aircraft are found has been tried to be prevented. Material selection and finishing processes during the design process are important factors affecting the corrosion resistance of aluminum alloys used in the aircraft body. For this reason, Aluminum 7075 alloy was preferred as the surface. There are two main approaches to applying smart coatings with self-healing properties used for anti-corrosion applications. The first method involves localized repair of the damaged coating by controlled release of polymerizable agents, while the second method requires electrochemical protection of the exposed metallic substrate using corrosion inhibitors stored in nanocontainers. In this thesis study, the second method mentioned above was applied. Within the scope of the study, aluminum alloy was used as the main material, Halloysite nanotubes were used as nano containers, and Benzotriazole (BTA) was used as an inhibitor. The layer-by-layer bonding (LBL) method was applied as an end-stopping system for nanotubes, and Poly(maleic anhydride-alt-acrylic acid) copolymer was synthesized to be used in the LBL method. In addition, the calcination process aims to enlarge the inner diameter of halloysite nanotubes and increase the loading capacity of corrosion inhibitors. After the calcination of the halloysite nanotubes, BTA loading was carried out on the calcined and uncalcined nanotubes, and then the BTA-loaded halloysite nanotubes were synthesized with Poly(maleic anhydride-alt-acrylic acid) copolymer. A study was carried out to improve the corrosion that occurs on aluminum alloy with the nanotubes formed as a result of synthesis. In addition, aluminum alloys were coated with nanotubes and then treated with acid to observe whether they would corrode. The morphology and properties of the nanocontainers were characterized by scanning electron microscopy (SEM) and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The amount of benzotriazole (BTA) loaded in the halloysite lumen was determined by thermogravimetric analysis (TGA). Additionally, Surface area and pore size (BET) analysis was performed after loading. Dynamic Mechanical Analysis (DMA) was used to follow the dynamic mechanical properties of the nanocontainers. The control of the healing of the defective area exposed to corrosion was illuminated by scanning electron microscopy (SEM-EDX). Within the scope of the thesis, self-healing structures against corrosion made with the use of nano-containers can contribute both nationally and internationally, reduce financial losses especially in the defense industry and other industries, and compete in both our country and the world market by being non-toxic with the use of environmentally friendly polymers. It is considered as the original value of the thesis. Additionally, preventing inhibitor leakage with the layer-by-layer bonding technique increases the success of the system.