İstatiksel yöntemlerle taşkın hesap metodları ve batardolar.
- Tez No: 23899
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETLE Taşkınlar verdiği maddi zararlar yönüyle incelenmesi ge reken bir konudurr. Su yapılarının yapımı sırasında veya yapıl dıktan sonra olası bir taşkının büyüklüğünün tahmininde yapılan bir hata büyük afetlere sebep olabilir. 1986 yılında yapımı devam etmekte olan Çakmak Barajında taş- kmsebebiyle meydana gelen zarar 300.000.000.-TL dır. Bu olay taş kınların verebileceği zararlara küçük bir örnek "teşki 1 etmektedir. Türkiye'deki su akım ölçüm istasyonlarında elde edilen su akım (debi) değedleri çok azdır. Bu da olası taşkınların tahminin de yetersiz~kalmaktadır. Bu sebeple Ülkemizde olasılık dağılım fonk siyonlarının bilinmesi büyük bir önem arzetmektedir. DSİ tarafından yapılan çalışmalarda genelde normal, lognor- mal, gumbel, gamma, logpearson dağılımları kullanılmaktadır. Bu dağılımlardan hangisinin uygun olduğunun tesbitide gereklidir. Batardolar, baraın kuruda inşası için yapılan yapılardır. Batardolarda tekerrür süreleri az olan taşkın debilerine göre boyut- landırılır. Bu çalışmada batardolar hakkında genel bir bilgi veril miştir. İstatistik metodlarından incelediğim metodlar şunlardır. Fuller, Foster, Hazen, Slade, Gumbel, Weiss, Normal, Lognormal, Gamma, Log-Pearson dağılımı metodlar ıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Flood is a subject matter to suritinized and investigated from the viewpoint of physical damages caused by it. Any error or mistake made in estimation of the size and dimension of a possible flood during execution of water constructions or after execution of the same can cause to a big and large catastrophe. The damage and loss occured in 1986 in Çakmak Dam of which construction continues, amounte to 300, 000, 000, -TLLiras. This inci dent can constitute a smal ewample to the damage and losses whict may be caused by floods. Wvater flow valuse (flow rates) obtained in water flow maesurement stations in Turkey is very small. This remains inadequate in the estimation of possible floods. For this reason, knofing the possibility dispersion funsctions in our coun try beara great importance. In general normal, lognormal, gumbel, gamma, logpearson distributions are used in the studies executed by DSI (state Water Werks ), It is required to determine whict of these distributions is suitable and appropriate. The Coffer dams are constructions made in the dry construc tions of dams. And Cooferdams are dimensioned as per flood flow ra tes of which repetition periods are infrequent. In this studies, general data is given about coffer dams. The methods examined by me from statistical methods are as follows: These are fusler, faster, Hazen, slade, Gumbel, Weiss, Nor mal, Lognormal, Gamma, Log-pearson distribution methods.