Marmara bölgesi ve Avrupa limanlarında oto terminallerinin kapasite değerlendirmesi ile coğrafi bilgi sistemleri uygulaması
Evaluation of autoport terminals in Marmara region and GIS application
  1. Tez No: 238981
  2. Yazar: VOLKAN SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ulusal ve uluslararası yük taşımacılığında limanlar önemli yer tutmaktadır. Yük trafiğinde aşırı yoğunluk olmaması için liman kapasitelerinin yeterli olması gerekir. Aksi takdirde liman kapasitelerinin artırılması ya da yeni limanların planlanması ihtiyacı doğar. Bu çalışmada Marmara Bölgesi'nde ve Avrupa'da bulunan önemli limanların mevcut durumları ve oto terminallerinin kapasiteleri incelenmiştir. Limanların ekipman sayıları ve çeşitleri, depolama sahalarının büyüklüğü yanaşma yeri sayısı ve uzunlukları ile limanlarla ilgili diğer tüm teknik özellikler belirlenmiştir. Limanlardaki konteyner ve oto elleçleme sayılarının yıllara göre istatistiksel değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu değerlendirmeler limanlar hakkında gelecek için yük tahmini yapmamızı sağlamakta ve limanın kapasitesinin yeterliliği konusunda bize kaynak oluşturmaktadır.Ayrıca çalışmada son yıllarda ülkemizde de gelişme gösteren ve yaygınlaşan Coğrafi Bilgi Sistemlerinin tanımı, bileşenleri ve yararları anlatılarak, örnek uygulamalara yer verilmiştir. CBS kullanımının limanlar açısından faydaları, limanın işletilmesi sürecinde sağladığı kolaylıklar anlatılmıştır. Amerika' da bulunan bazı limanlarda ki uygulamalara değinilmiş, bir oto terminalinde nasıl uygulanacağına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ports take an important place in national and international freight shipment. Port capacities should be sufficient so as not to cause excessive density in freight traffic. Otherwise, the need for increasing the port capacities or planning new ports arises. In the present study, the current status and capacities of the auto terminals for the important ports in Marmara Region and Europe have been examined. Number and types of equipment of the ports, size of storage areas, number and lengths of berths and all other technical features concerning the ports have been studied. Statistical evaluations of the numbers of container and auto handling in the ports according to the years have been made. These evaluations allow us to make freight anticipation about the ports for future and provide source for the sufficiency of the port capacity.In the same study, the definition, components and the benefits of Geographical Information Systems that have made progress and become widespread in our country recently have been explained and sample applications have been included.Benefits of CBS utilization for ports and the convenience it provides for the operation of the port have been explained. Applications in some ports in America have been explained and it has been told how it is applied in an auto terminal.