Taşınmaz satış fiyatına etki eden faktörlerin istatistiksel yöntemlerle araştırılması
Determining the factors efecting real estate prices via statistical metods
  1. Tez No: 238983
  2. Yazar: HAZAL SEHER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada geleneksel taşınmaz değerleme yöntemlerinin dışında, ileri matamatik tekniklerinden istatistiksel yöntemler ile fiyat değişimlerine etki eden faktörler araştırılmıştır.Yöntem olarak en küçük karaler metodu ile çoklu doğrusal regresyon fonksiyonu oluşturulmuştur. Model, İstanbul İli, Ümraniye İlçesi, Çekmeköy ve Ömerli İlk Kademe Belediye'lerinde yer alan lüks villaların satış değerlerinden oluşan panel veri seti kullanılarak oluşturulmuştur.Uygulama alanında toplanan gözlemler, satış zamanı ve alana bağlı olarak kendi içinde gruplanmıştır. Her zaman dilimi ve proje için tek bir birim fiyat değeri oluşturulmuş olup, regresyon modelinde 44 gözlem, 9 bağımsız değişken yer almaktadır.Taşınmaz değerlemesi ve danışmanlığında istatistiksel tekniklerin uygulanması, yatırımcı ve uzmana subjektif tahminlerin dışında, objektif kanıtlar sunmaktadır. Oluşturulan modeller ile doğrulukları test edilebilir bugüne, geçmişe ve geleceğe dönük değerleme ve danışmalık hizmetleri sunulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Herein this report, apart from traditional real estate valuation methods, advanced mathematical statistical techniques is used in order to determine the factors that result in changes within price level.The statistical methods that are used within the report are consisted of the least square method and multilinear regression functions. The model, which covers high-end detached housing units located within districts of Ümraniye, Çekmeköy and Ömerli 1st level Municipality is used as panel data set.Within application region the research, which is conducted are grouped in itself, depends upon the duration of sale and region. For every time zone and residential Project there is an unique unit price. Regression model includes 44 samples and 9 independent variables.The application of statistical methods is set to provide basis for both objective proofs and subjective assumptions to associate and investors throughout conducting real estate valuation or providing consultancy on real estate issues. Throughout those developed models, accuracy of which could have been tested, is set to serve for conducting consultancy and valuation analysis for past, present time and future.