RTK GPS yönteminin konumlama hassasiyeti ve RTK GPS'e etki eden hata faktörleri
The positioning sensibility of RTK GPS method and the error factors affects to RTK GPS
  1. Tez No: 238984
  2. Yazar: BUĞRA ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GÜLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde kullanılan modern ölçme tekniklerinin en yaygın kullanılanı GPS ölçme tekniğidir. GPS ile nokta konumları 3 boyutlu olarak hassas bir biçimde elde edilebilmektedir. Zaman içerisinde GPS ile anlık konumlama ihtiyacı doğmuş, buna cevap verecek çalışmalar yapılmış ve gerçek zamanlı konumlama yapan GPS ölçme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Aplikasyon çalışmaları gibi anlık konumlamada yüksek doğruluk isteyen uygulamalar için sağladığı anlık santimetre doğrulukla RTK GPS yöntemi, jeodezik çalışmalarda oldukça kolaylık getirmiştir. Bu yöntem, GPS'in farklı alanlarda kullanımına imkân sağlamıştır.Bu çalışmada gerçek zamanlı kinematik GPS ile nokta konumları farklı baz uzunlukları dikkate alınarak belirlenmiş, yüksek doğruluklu Statik GPS yöntemi sonuçları ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bostancı-Kartal sahil yolu üzerinde 8 adet test noktası tesis edilmiş, bu noktaların yüksek doğruluklu konumları statik GPS yöntemi ile belirlenmiştir. Daha sonra bu noktalar RTK GPS yöntemi ile farklı zamanlarda ölçülmüştür. Elde edilen tüm konum değerleri incelenmiş, kısa süreli ölçümlere rağmen konumlama doğruluğunun santimetre mertebesinde kaldığı belirlenmiştir. Farklı ölçü koşulları altında RTK GPS'in konumlama doğruluğunun değişkenlik gösterdiği görülmüş ve RTK GPS'in konumlama doğruluğunu düşüren etkiler tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada RTK GPS sisteminin teknik özellikleri ve yöntemi etkileyen hata faktörleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
GPS calibration method is the most common used methods of the today's modern calibration methods. Point positions can be get as three-d accurately by GPS method. In time momentary positioning necessity has been appeared, some studies that will answer to this has been done and real time positioning GPS methods discovered. RTK GPS method; make things easier for momentary positioning that needs high accuracy with centimeter correctitude such as application studies in geodesic studies. This method makes possibility to use GPS in different areas.In this study with real time kinematic GPS; point positioning keep count of different base lengths has been done, compared with high accuracy Static GPS method?s. Over Bostancı-Kartal coast road 8 test points are established; high accuracy positions of these points are determined by static GPS method. Subsequently these points measured in different times with RTK GPS method. All the derived position values analyzed, positioning sensibility stent in centimeter degree despite volatile measurements. In the face of different calibration; the variation in accuracy of RTK GPS positioning seen and some affects determined that negatives the sensibility of RTK GPS positioning. Moreover in this study the technical properties of RTK GPS and the error factors that act to method are analyzed blow by blow.