Sparc proteininin histopatolojik incelemede ve plazma seviyesinde insan endometriyum kanseriyle ilişkisi
Association of sparc protein with human endometrial cancer in histopathological examination and plasma level
  1. Tez No: 777422
  2. Yazar: FATMA SERRA SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUR ÇİFT, DOÇ. DR. TAŞKIN ERKİNÜRESİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: SPARC'ın, endometriyum kanserinde immunohistokimyasal boyanmadaki SPARC seviyesini kötü prognoz kriterleriyle karşılaştırmak ve EK'da serum SPARC'ın ilişkisini göstererek İHK SPARC ve serum SPARC'ın endometriyal karsinomda prognoz ve evre ile ilişkisinin kullanılabilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu Prospektif Cross Sectional (kesitsel) çalışma 6/01/2021-30/09/2022 arasında S.B.Ü Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve S.B.Ü. Bursa Şehir Hastanesi'nde çift merkezli olarak 97 malignite dışı histerektomi olan kontrol grubu hasta ve 41 probe küretaj sonucu endometriyum veya premalign lezyon olan 138 hasta ile gerçekleştirildi. Bening-malign hastalarda ve malign hastalarda grade, figo evre, myometriyum invazyonu, tümör boyutu, lenf düğümü tutulumu, lenfovasküler invazyon, uzak metastaz gibi parametrelere göre serum ve İHK Sparc proteini seviyesine bakılarak istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Serumda SPARC- like Protein 1 ELİSA kiti ile çalışıldı. Patoloji preparatları Anti-SPARCL1 antibody ile immunohistokimyasal olarak boyandı. Patolog tarafından şiddet, derece ve % olarak sınıflandırılarak hastalar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to compare SPARC's level of SPARC in immunohistochemical staining in endometrial cancer with poor prognosis criteria and to evaluate the usability of IHC SPARC and serum SPARC in endometrial carcinoma with prognosis and stage by showing the relationship of serum SPARC in EC. Materials and Methods: This Prospective Cross Sectional study was conducted between 6/01/2021-30/09/2022 at S.B.U Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital and S.B.Ü. It was performed with 97 non-malignant hysterectomies in the control group and 138 patients with endometrial or premalignant lesions as a result of 41 probe curettage in a dual-center study at Bursa City Hospital. In benign-malignant and malignant patients, serum and IHC Sparc protein levels were compared with statistical methods according to parameters such as grade, figo stage, myometrial invasion, tumor size, lymph node involvement, lymphovascular invasion, distant metastasis. Serum was studied with SPARC-like Protein 1 ELISA kit. Pathology preparations were stained immunohistochemically with Anti-SPARCL1 antibodies. The patients were evaluated by the pathologist by classifying them as severity, grade and %.