Konteyner terminallerindeki taşıyıcı araçların liman verimliliği üzerindeki etkisinin simülasyon yoluyla analizi
The analysis of transport equipments? effect in container terminals on port efficiency by simulation
- Tez No: 238995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAYRİ BARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tedarik zinciri ve lojistik sistemlerinde deniz limanları ve konteyner terminalleri önemli bir yer tutmaktadır. Geminin rıhtıma varması ya da yükün karadan konteyner terminaline varması ile konteyner terminallerindeki süreçler başlamaktadır. Bu çalışmada, gemilerden konteynerlerin boşaltılması, gemilere konteynerlerin yüklenmesi ve konteynerlerin konteyner terminali içerisindeki hareketleri incelenecektir. Bu süreç içerisinde liman içi taşıma araçları çok önemlidir. Limanlarda kullanılan başlıca ekipmanlar, rıhtım vinçleri, alan vinçleri, kamyonlar ve forkliftler gibi araçlardır. Bu çalışmada liman için araç kullanımının liman verimliliği üzerindeki etkisi simülasyon tekniği ile analiz edilecektir. Analiz için Arena 10.0 simülasyon programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bilgiler liman içinde kullanılan ekipmanların türlerinin ve sayısının elleçlenen konteyner miktarları ve liman verimliliği üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Seaports and container terminals are very important for supply chain and logistics systems. By the time ships berth to quay or containers arrive to the container terminals, the container terminal process starts. In this study, the loading/unloading containers to/from ships and the movements of container in container terminals will be studied. In this process, internal transport vehicles are very important. The primarily equipments those are used in ports are quay cranes, yard cranes, trucks, forklifts etc. we have discussed the effect of the internal usage vehicles on the port efficiency by using simulation technique. For analysis Arena 10.0 simulation program has been used. The information at the end has showed that the vehicles type and the number of these vehicles has an influence on the amount of the handled containers and the efficiency the terminal.