Diyafram duvarlı iksa perdelerinde ölçülen ve tahmin edilen deplasmanların karşılaştırılması
The comparison of observed and calculated displacements at the diaphragm wall type earth retaining structures
- Tez No: 238996
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tez kapsamında son yıllarda ülkemizde de geniş uygulama alanı bulmaya başlayan derin kazılar konusunda temel konulara değinilmiştir. Jet grout tekniğinin genel kullanımı ve kazı tabanındaki zeminin iyileştirilmesinde kullanılması konusu incelenmiş, diğer destek sistemleri seçeneklerinden bahsedilmiştir. Tez uygulamasında destek sistemi olarak kullanıldığından diyafram duvarlar üzerinde ağırlık olarak durulmuştur.Destekli derin kazıların gözlemlenmesinde kullanılan ekipmanlar ve kullanımı hakkında bilgiler verilmiş, özellikle inklinometrik gözlemler ve basınç hücresi okumaları üzerinde durulmuştur.Tez çalışması uygulamalı bir örnek ile desteklenmiştir. Uygulama örneği olarak Marmaray Boğaz Tüp Geçit Projesi kapsamında olan Üsküdar İstasyonu kazısı ve destek sistemi ele alınmıştır. Diyafram duvarlı ve betonarme strat destek sistemi ile yapılan kazı ve iksa sisteminde sahada oluşan deplasmanlar ve gerilmeler ile tasarımda bulunan deplasman ve gerilmelerin karşılaştırılması yapılmıştır. Tasarımdaki zemin tabakaları parametreleri kontrollü olarak değiştirilerek elde edilen sonuçlar incelenmiştir.Projede mevcut geoteknik veriler, bu veriler aşağıda yapılan değerlendirmeler, sondaj logları ve arazı deneyleri ile laboratuar testleri, izlenilen analiz yöntemi ve elde edilen sonuçlar tez çalışmasında sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the subject of deep excavations, which has been commonly used in our country recently. In the same time, the general usage of Jet Grouting method and improving of the excavated ground has been studied, the other support systems have been studied. The main support system which has been studied in this thesis, is the diaphram walls.In this study, the equipments and working methodologies, used in monitoring supported deep excavations has been explained. Especially, inclinometers and pressure cells readings have been studied.This thesis study, has been supported with a real life example: Üsküdar Station Excavation and Support System which has been carried out in the concern of Marmaray BC1 (Bosphorus Crossing) Project. The deformations and stresses occured during excavation and support phases have been compared with computer analysises. Geotechnical parameters of the ground have been correlated for precise results.The present geotechnical parameters, borehole logs, in-situ and laboratory experiments, analysis methodology and the obtained results are presented in this thesis.