Malzeme seçimi yapılarak IP2C optimizasyonu
The IP2C optimization by materials scouting
- Tez No: 239001
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
1983'ten bu yana yani ilk organik ince film transistor ün (OTFT) gerçekleştirilmesiyle organik elektronik alanında yapılan araştırmalar canlılık kazanmıştır.Bazı organik malzemelerin yarıiletkenlik ve iletkenlik özelliklerinin keşfi, temel elemanı OTFT olan organik elektronik devrelerin gerçeklenmesine izin vermiştir; bu konu ile birlikte yeni malzemelerin kullanıldığı yenilik getiren uygulamalar gerçeklemek amacıyla ilginç elektrik ve mekanik özelliklere sahip olan akıllı malzemeler araştırılmıştır. Yenilik getiren malzemelerin ve organik elektroniğin birleşmesi klasik inorganik elektronikle elde edilemeyen hafiflik ve esneklik gibi özelliklere sahip düşük maliyetli aletlerin yapılmasına izin vermiş ve birçok uygulama alanında yer almıştır.Bu çalışmada, Organik dönüştürücülerin yeni bir sınıfı olan iyonik polimer-polimer kompozitlerin (IP2C) algılayıcı (sensör) ve aktuatör olarak davranışları araştırılmıştır. Önerilen iyonik polimer polimer kompozitler (IP2C), iletken polimerle kaplanmış Nafion ® 117 levhasından oluşturulmuştur. Performansları karşılaştırmak için farklı organik iletkenler ve çözücüler IP2C üretiminde kullanılmıştır. Bu organik cihazlar, eyleme (actuating) ve algılama yeteneklerini anlamak için elektriksel olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 1983, when the first Organic Thin Film Transistor (OTFT) (Fortuna vd., 2009b) has been realized, the ongoing research in the field of organic electronics has been invigorated. The discovery of the semiconducting and conducting properties of some organic materials allowed the realization of organic electronic circuits whose basic element is the OTFT; together with this topic the research in the field of smart materials having interesting electrical and mechanical properties has been deeply investigated with the aim to realize innovative applications based on such new materials. The combination of innovative materials and organic electronics could allow the development of low-cost all-organic electronic devices characterized by properties such as lightweight and flexibility that cannot be obtained with classic inorganic electronics and that could find application in many fields.In this work a novel class of organic transducers which is called Ionic Polymer-Polymer Composites (IP2C) have been investigated as sensor and as actuator. The Ionic Polymer-Polymer Composites (IP2C) have been composed by Nafion ® 117 sheets coated with conducting polymer. Different organic conductors and solvets have been used in IP2C manufacturing in order to compare different performances. These organic devices have been tested electrically, showing their actuating and sensing capabilities.