Buz klası kurallarının incelenmesi
Analysing of ice class rules
  1. Tez No: 239002
  2. Yazar: SEDA DEMİRBOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin amacı Buz Klası Kuralları'nın uygulama alanlarının ve gemi yapısına etkisinin araştırılmasıdır. Fin ? İsveç Bayrak Devletleri tarafından bu bölgedeki buzlu sularda gemilerin güvenli seyrini sağlamak için getirdiği bir takım yapısal zorunlulukları içermektedir. Ayrıca kuralların çıkış sebebi, uygulama yöntemleri ve buz sınıfları arasındaki farklar işlenmiştir. Daha sonra bu konuda yapılan teknik çalışmalar, araştırmalar, makaleler araştırılmıştır. En son olarak aynı tonajdaki iki farklı buz klaslı geminin Türk Loydu Buz Klası Kuralları'na göre hesapları yapılıp, aralarındaki yapısal farklar incelenmiştir. Aynı zamanda buz klasına sahip olmanın gemiye getireceği ekstra maliyetler de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to present requirements of Ice Class Rules and the effects on hull structural design. These rules assigned by Finnish-Swedish Maritime Administration require a minimum level of ice strengthening of the hull structures and safe navigation requirements. This level is assumed to be sufficient for normal operations of ships in the ice conditions associated with the ice class. Also why these rules published, the application of rules and the differences between the ice classes are discussed. The technical studies, articles and researches about these rules are investigated. In the end, scantlings of two different ships of similar tonnage but with different ice classes are determined regarding to Turkish Ice Class Regulations, and structural differences between these two ships are analysed. Also additioanl cost of having ice class is included.