Dicle Barajı dolgu yapımında uygun malzeme seçimi
Selecting suitable material for the construction of the fill section of Dicle Dam
  1. Tez No: 77164
  2. Yazar: OSMAN FARUK KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SEDAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ DİCLE BARAJI DOLGU YAPIMINDA UYGUN MALZEME SEÇİMİ O.FARUK KAYAOĞLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Öğr.Gör.Dr. Sedat TÜRKMEN Yıl : 1998, Sayfa : 34 Jüri : Dr. Sedat TÜRKMEN Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Yrd.Doç. Dr. Hasan ÇETİN Türkiyenin önemli projelerinden biri olan ve Dicle-Kralkızı projesi içinde yer alan Dicle Barajı, Amini ve Maden çayının birleşerek Dicle Nehrinin oluştuğu Kavşana üzerindedir. Kaya dolgu tipinde olan Baraj enerji ve sulama amaçlıdır. Bu çalışmada Baraj yeri dolayının jeolojisi ve uygun doğal yapı malzeme alanları incelenmiştir. Doğal yapı malzeme alanlarından numuneler alınarak laboratuvarda gerekli olan deneyler yapılarak, doğal yapı malzeme alanlarının uygunlukları ortaya konmuştur. Bu çalışmaya bağlı olarak doğal yapı malzeme alanlarından kaya malzeme alanının işletilmesinde karşılaşılan problemler araştırılmış ve kaya patlatma tekniği incelenmiştir. Sonuç olarak araştırılan dolgu malzeme sahalarının uygunluğu ve malzemenin jeoteknik özellikleri yönünden kullanılabilir olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Baraj Jeolojisi, Doğal yapı malzemesi, Kaya ocağı, Patlatma tekniği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS SELECTING SUITABLE MATERIAL FOR THE CONSTRUCTION OF THE FILL SECTION OF THE DÎCLE DAM O.FARUK KAYAO?LU DEPARTMENT OF GEOLOGICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Dr.Sedat TÜRKMEN Year : 1998, Sayfa : 34 Jüri : Dr.Sedat TÜRKMEN Prof.Dr.Aziz ERTUNÇ Yrd.Doç.Dr.Hasan ÇETÎN As part of the Dicle-Kralkızı project, one of the most important projects of Turkey, the Dicle dam is on the Dicle River where the Amini and Maden tributaries join at Kavşana. The purpose of the rock fill dam is energy and irrigation. In this study, geology and suitable natural construction materials for the dam were examined. The suitability of the constraction materials were determined after obtaining samples in the field and running the necessary experiments on these samples in the loratory. Also, possible problems that might be encountered during the exploitation of the construction materials in the field were investigated and suitable blasting designs were studied. In conclusion, the construction materials studied for the fill section of the dam was found to be suitable with respect to its geotechnical properties. Key Words : The Dam Geology, Natural Construction materials, quarry, blasting tecnics.