Asenkron motorun hızını PWM ile kontrol etmek üzere mikrodenetleyici bir inventer gerçekleştirilmesi ve ölü zamanın gerilim ile akım üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 23902
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜLGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Kısa devre rotorlu asenkron motorların devir ayarında birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de darbe genişlik modülasyonu (PWM)'dir. Bu yöntemin uygulanmasında mikrodenet- leyiciden yararlanılmıştır. Mikrodenetleyici, donanım bakımından avantaj sağlamasına karşın, programların assembler dilinde yazılması, program yazılımını güçleştirmektedir. Planlanarak gerçekleştirilen deney setinde, 4 Hz gibi çok düşük frekanslardan başlanarak 55 Hz'e kadar çıkılmıştır. Anahtarlama frekansı ve örnekleme peryodu yüksek tutularak düzgün bir sinüs akımı elde edilmesi planlanmıştır. Bir köprüye ait üst ve alt kolların aynı anda iletimde kalmalarını engellemek için bırakılan ölü zamanın et kisi üzerinde durulmuştur. 4Hz ile 31 Hz arasındaki çalışma frekanslarında ölü zamanın motor uç gerilimine ve faz akımına olan et kileri incelenmiştir. Teorik olarak elde edilen sonuçlar, deneyde elde edilen değişimlerle kıyaslanmalardır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Many methods are used for the speed control of squirrel cage motors. One of them is the Pulse Width Modulation (PWM) method. In present work, thes method was employed using a microcontroller. Al though the microcontroller offers advantages in respect of hardware, writing the programmes in the assembler language entails software dif ficulties. During the laboratuary work, the frequency was changed from a valve as low as 4 Hz to 55 Hz. It was intended to obtain a smooth sinusidal current, by keeping the switching frequency and the number of sampling periods high. Emphasis was placed on the effects of the dead time which is incorporated to prevent the upper and lower branches of the inverter bridge from becoming conductive simultaneously. The effects of the dead time upon the motor terminal voltage and phase current in operating frequencies between 4 Hz and 31 Hz was analysed theoretical results were compared with those obtained in the laboratuary.