Darbe genlik modülasyon tekniği ile asenkron motor hız kontrolü
Asynchronous motor drive with PWM modulation
  1. Tez No: 136595
  2. Yazar: HARUN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
m ÖZET Bu tezin amacı, darbe genlik modülasyonu kullanılarak asenkron bir motorun hız kontrolünün uygulamalı olarak gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla bu tez çalışmasında, bu tekniğe uygun bir motor sürücü devre tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarlanmış olan bu sistem ile hedeflenen, asenkron motorun besleme gerilim frekanslarının değiştirilmesi ve buna bağlı olarak lineer değişen motorun dönüş hızını elde etmektir. Sistem bir asenkron motor ve motor sürücü devresinden oluşmuştur. Uygulama üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşama olarak darbe genlik modülasyonu ve mevcut tekniklerinin araştırılması ve uygulamada kullanılacak tekniğin belirlenmesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kullanılacak olan darbe genlik modülasyon tekniğinin belirlenmesinden sonra mevcut motor yapısı ve sistem gereksinimlerine uygun olarak; tasarım, malzeme ve teçhizatların tedariki aşamalarına geçilmiştir. Sistem bileşenlerinin bir şasi üzerinde entegrasyonun sağlanmasından sonra veri derleme sisteminin inşası gerçekleştirilmiştir. Veri derleme sistemi mikroişlemci tabanlı, kullanıcı isteklerinin aktarılmasını sağlayan menüsüyle 20Hz-120Hz arasında asenkron motoru sürecek üç faz çıkış sinyallerini oluşturan makine dili ile yazılmış bir yazılımı ve donanımı içermektedir. Sistemin çalıştırılmasından sonra ortaya çıkan aksaklıklar, harmoniklerin neden olduğu düzensizlikler ve motor üzerinde oluşan frekansa karşı gerilim duyumsuzlukları üzerinde çalışmalar yapılmış, oluşan bu aksaklıkların giderilmesine yönelik sistem üzerinde revizyona gidilmiştir. Revizyon için yapılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkan yazılım ve donanımda meydana gelen değişiklikler mevcut sisteme ve dokümana yansıtılmıştır. Uygulamada üç faz köprü analıtarlamasın ı ve Ac motorun hız kontrolünü yüksek hızlı bir mikroişlemci üstlenmiştir (Mikro Chip- PIC18F458). Hız kontrolünü sağlayan işlemci ile Ac motor arasında veri iletişiminde; yüksek voltaj ve frekanslarda çalışabilen, açma/kapama süreleri çok küçük olan IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) yarı-iletken anahtarlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The objective of this project is to drive and to control the velocity of a three phase asynchronous motor by using Pulse Width Modulation (PWM) technique. For this purpose, a PWM motor drive circuit is designed and implemented. The principle of the circuit is to change the frequency of the three-phase Ac motor supply voltage as needed by the velocity set. Using the implemented circuit, the Ac motor is driven according to desired velocity. The implemented system is based on microprocessor. With using PIC series microprocessor parallel port, the system is controlled and commanded. The bridge is composed of IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor). There has been three stages in this application. As the first phase, there has been some researches about pulse width modulation and the techniques those applicable to the project. At the end of this phase, the technique was determined to use in this project. Second phase was acquisition process. The materials are carefully chosen to be applicable to motor structure, design and implementation. Schematic and Pcb drawing are designed, implemented and all of the system components are integrated on to a mounting plate. Final phase was software development phase. With Menu-driven software, user is able to drive asynchronous motor in between 20 Hz and 1 20 Hz by using the buttons. Software is responsible for producing signals in order to drive three-phase asynchronous motor. After the initial tests it is seen that some problems occurred because of harmonics. That is why, a change to hardware design and software was required and done and finally these changes are documented and tested carefully. In this application, in order to control speed of the three-phase ac motor and switching, a high speed microcontroller is used. To have an interface between microcontroller and ac motor drive high speed, high voltage ranges and fast IGBT semiconductor switches are used.