Yargı kararları ışığında hizmet kusuru kişisel kusur ayrımı
The distinction between the service fault and personal fault in accordance with the judicial decisions.
- Tez No: 239061
- Danışmanlar: PROF. ZEHREDDİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmada hizmet kusuru- kişisel kusur ayrımı yargı kararları ışığında incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle birinci bölümde bu ayrıma ilişkin kavramlar ve ilkeleri, ikinci ve üçüncü bölümde ise hizmet kusuru-kişisel kusur ayrımın sebepleri, sonuçları, yaşanan dönüşüm ve günümüzde gelinen son nokta, doktrindeki görüşler ve yargı kararları ile desteklenerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the distinction between ?personal fault? and ?service fault.? in Administrative Law. In this context, the first part of the thesis briefly describes the concepts and principles regarding the liability of the Administration. Considering the fundamental transformation in light of both jurisprudence and contemporary debates, the following parts discuss the justifications and practical outcomes of the distinction.