A self-determination approach to teaching writing in pre-service efl teacher education
İngilizce öğretmenliği bölümünde yazma öğretimine öz-belirlemeci bir yaklaşım
- Tez No: 239060
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAKKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalısmayla, ?ngilizce öğretmeni adaylarının yazma dersindeki motivasyon türlerinin öz-belirlemeteorisine göre incelenmesi amaçlanmıstır. Çalısma ayrıca, bu motivasyon türlerinin ?ngilizce öğretmeniadaylarının cinsiyeti, sınıfı, bölümü, birinci veya ikinci öğretimde olmaları, mezun oldukları lise türü gibideğiskenlere göre gösterdikleri farklılıkları ortaya çıkarmayı da amaçlamıstır. Bu çalısmanın bir baska amacı isebu motivasyon türleri ile öğrencilerin algılanan yazma yeterliği, algılanan özerklik desteği, üç temel psikolojikihtiyaçlarının giderilme seviyeleri ve yazma notları arasındaki iliskiyi ortaya koymaktı.Bu çalısmada, 2007-2008 akademik yılında, Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ?ngiliz Dili veEdebiyatı ve Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi ?ngilizce Öğretmenliği'nden 275 hazırlık sınıfı ve birinci sınıföğrencisinden hem nicel hem de nitel veriler toplanmıstır. Nicel veriler dört farklı ölçekle, nitel veriler ise yarıyapılandırılmısgörüsmelerle toplanmıstır.Toplanan verilerin analizleri ?ngilizce öğretmeni adaylarının motivasyonsuzluk seviyelerinin düsükolduğunu göstermistir. Bu da onların ?ngilizce'de yazma ve yazma derslerine iliskin yüksek motivasyona sahipoldukları anlamına gelmektedir. Önemli baska bir sonuç katılımcıların içsel motivasyonlarının dıssalmotivasyonlarından belirgin bir biçimde yüksek olduğudur. Dıssal motivasyon türleri arasında, daha fazla özbelirlemedüzeyine sahip olanlar daha az öz-belirleme düzeyindeki motivasyon türlerinden daha yüksektir.Katılımcıların motivasyon skorları arasında özellikle bölüm değiskenine göre farklılıklar vardır. ?ngiliz DiliEğitimi öğrencilerinin puanları genelde ?ngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencilerinin puanlarından yüksektir.Görüsmelerden elde edilen verilere göre, bu farklılığın en önemli nedenlerinden biri her iki bölümdeki sınıfmevcutları arasındaki farklılıklardır. ?ngiliz Dili ve Edebiyatı sınıflarının ?ngiliz Dili Eğitimi sınıflarından çokdaha kalabalık olduğu tespit edilmistir.Motivasyon türleri arasında, motivasyonsuzluk, dıssal motivasyon (dıssal düzenleme hariç) ve içselmotivasyon türleri, algılanan yazma yeterliliği, algılanan özerklik desteği, temel ihtiyaçların doyurulmaseviyeleri ve yazma notlarıyla önemli düzeyde olumsuz korelasyona sahipken, dıssal ve içsel motivasyon türlerialgılanan yazma yeterliliği, algılanan özerklik desteği, temel ihtiyaçların doyurulma seviyeleri ve yazmanotlarıyla olumlu korelasyona sahiptir. Bununla birlikte, öz-belirleme düzeyi daha yüksek dıssal motivasyontürleri ile içsel motivasyon türleri bunlarla daha güçlü sekilde olumlu iliskiye sahiptir.Sonuçlar, aynı zamanda, yüksek temel ihtiyaç giderilme seviyeleri, algılanan özerklik desteği, algılananyazma yeterliğinin hem öz-belirleme düzeyi daha fazla içsel olan motivasyon türleri hem de yazma derslerindedaha yüksek basarının güçlü belirleyicileri olduklarını göstermistir. Nitel veri öğrencilerin, yazma derslerindekietkinlik ve konuları seçme hakkı verilmesinin, çesitli yaratıcı yazma etkinliklerinin, bilgi verici geri dönütsağlanmasının ve öğretmenle öğrenci arasında iyi ve yeterli iletisime olanak sağlayacak öğrenci sayısı az olansınıfların yazma derslerindeki motivasyon ve basarılarını etkileyen diğer etkenler olduklarını düsündükleriniortaya koymustur. Çalısmanın bir baska, belki de en önemli sonucu, öz-belirleme teorisinin öğrencilerin yazmaderslerindeki motivasyonlarını incelemede kullanılabilecek iyi bir model olduğunu ortaya koymus olmasıdır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate pre-service EFL teachers? motivational patterns in writingclasses from a self-determination theory perspective. The study also tried to explore the variances in thesemotivational patterns according to certain variables such as gender, grade, department, day-time/evening classes,and type of high school of these pre-service EFL teachers. The other main concern of the study was to find therelationship between the motivational types and perceived writing competence, perceived autonomy support,satisfaction levels of psychological needs, and writing grades of them.In this study, both quantitative and qualitative data were collected from 275 students of the ELLDepartment of Faculty of Arts and Humanities and the ELT Department of Kâzım Karabekir Education Facultyof Atatürk University in the 2007-2008 Academic Year. The quantitative data were collected through fourdifferent scales and the qualitative data were collected through semi-structured interviews.The analyses of the data showed that pre-service EFL teachers? amotivation level was low. In otherwords, they had high level of motivation for writing in English and their writing courses. Another importantresult is that their intrinsic motivation was significantly higher than their extrinsic motivation. Among the typesof extrinsic motivations, more self-determined ones were higher than less self-determined ones. There werevariances among the scores of the participants especially according to the variable of department. ELT students?scores were generally higher than those of the ELL students. According to the data obtained from interviews, oneof the most important reasons of this variance was the differences between classroom populations of thedepartments. ELL classrooms were determined to be more crowded than the ELT classrooms and this seemed toaffect the results.Among the motivational patterns, whereas amotivation has significant negative correlations withextrinsic (except for external regulation) and intrinsic motivation types and perceived writing competence,perceived autonomy support, basic need satisfaction levels, and writing grades of the participants, extrinsic andintrinsic motivation types were positively correlated with perceived writing competence, perceived autonomysupport, satisfaction levels of psychological needs, and writing grades of the participants. However, more selfdeterminedextrinsic motivation and intrinsic motivation types were more significantly correlated with them.The results also demonstrated that higher basic need satisfaction levels, perceived autonomy support,and perceived writing competence were strong predictors of both higher more self-determined motivation andgreater success in writing courses. The qualitative data demonstrated that participants thought that the right tochoose the activities and topics in writing courses, variety of creative writing, provision of informative feedback,low populated classrooms which would allow an efficient and enough interaction between the teacher andstudents were some of the other important factors influencing their motivation and success in writing courses.Another, probably the most important, result of the study is that it showed that self-determination theory is agood model which can be used in the investigation of the motivation of EFL writers.