Roman çocukların gözüyle ailelerin işlevselliği: Tarlabaşı örneği
The family functionality of the romani families through the eyes of the romani children: Tarlabaşı case
  1. Tez No: 239064
  2. Yazar: CEREN SUNTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, şehir merkezine çok yakın olmasına rağmen İstanbul'un yoksullukbölgelerinden biri olan, Güneydoğu, Doğu Anadolu, Karadeniz ve İçAnadolu'dan gelen iç göçlerin ve Afrika ve Irak'tan yasa dışı göçlerinyaşandığı, bir çok etnik ve dinsel alt kültürün bir arada yaşadığı, suç oranıyüksekliği ile dikkatleri çeken, marjinal bir semt olan Tarlabaşı'nda bulunan,Tarlabaşı Toplum Merkezi'nden hizmet alan Roman çocukları ile yapılmıştır.Araştırmada, bu bölgede yaşayan Roman çocukların ve ailelerinin sosyodemografiközellikleri ile aile işlevleri ele alınmıştır. Araştırma, 13-15 yaşarası 44 Roman çocuğu ile gerçekleştirilmiş, veri toplamak için AileDeğerlendirme Ölçeği ile araştırmacı tarafından hazırlanmış soru kağıdıkullanılmıştır. Araştırma kapsamına giren Roman çocukların 1/3'ü İstanbuldışında doğmuştur. Tarlabaşı Toplum Merkezi'nden hizmet alan Romançocukların tamamı eğitimlerine devam etmekte iken, çalışan Romançocukları okul dışında genelde müzisyenlik yapmaktadır. Roman çocuklar,Türkçe'den sonra en çok İngilizce, daha sonra Romanca ve en az Almancadillerini kullanmaktadır. Roman çocukların dörtte birinden biraz fazlası ise birsağlık sorunu olduğunu belirtmiştir. Roman çocukların yarısından fazlası yeşilkarta sahiptir. Roman çocuklar sıkıntılı bir durum yaşadıklarında önceannelerine yönelmektedir. Görüşülen Roman çocukların yarısından fazlasıserbest zamanlarını müzik dinleyerek ve enstrüman çalarakdeğerlendirmektedir.Roman çocukların anne ve babaları çoğunlukla İstanbul dışında doğupbüyümüşlerdir. Tarlabaşı Toplum Merkezi'nden hizmet alan Romançocukların ailelerinden 4/5'i resmi nikâha sahip ebeveynlerdir. Annelerbabalara göre daha genç olup, babalar müzisyenlik, anneler ise ev hanımlığıyapmaktadır. Anne ve babaların eğitimlerine bakıldığında daha çok ilkokulterk ve ortaokul terklerin yoğun olduğu görülmektedir. Aileler karı, koca, ikiçocuk ya da üç çocuktan oluşan çekirdek aileyi yansıtmaktadır. Araştırmayakatılanların yarıya yakınının 500.00 YTL aylık gelir ile en yoksul gelirgruplarına dahil olduğu, ortalama gelirin ise aylık 707, 38 ile asgari ücretinüzerinde olduğu görülmektedir.Araştırma sonucunda Roman çocukların değerlendirmelerine göre ailelerinaile işlevleri açısından sağlıksız olduğu saptanmıştır. Araştırmanın etnikayrımcılığa maruz kalan gruplarla çalışmalarda sosyal hizmet mesleğinekatkısı olacağı düşünülmektedir.Anahtar SözcüklerRomanlar, Roman Çocuklar, Aile İşlevleri, Yoksulluk, Göç, Eğitim, Tarlabaşı,Tarlabaşı Toplum Merkezi, Etnik Köken.
Özet (Çeviri)
The research has been conducted with Roma children benefiting from theservices at the Tarlabaşı Community Center in Tarlabaşı, which is a marginalneighbourhood populated with internal migrants from Southeast, Eastern,Black Sea and Central Anatolian regions of Turkey and illegal migrants fromAfrica and Iraq and where a variety of ethnic and religious subcultures livetogether. Despite being very close to the city center, Tarlabaşı is one of thepoverty regions of Istanbul with a high crime rate.The study is on the socio-demographic characteristics and the familyfunctions of the Roma children and their families living in this neighbourhood.The research has been conducted with 44 Roma children aged 13-15. Thequestionnaire has been prepared in accordance with the Family AssessmentDevice. One third of the Roma children in the research are born outside ofIstanbul. All the Roma children enjoying the activities and services at theTarlabaşı Community Center continue their education and those workingoutside the school time work mainly as musicians. While English andRomany are the mostly used two languages among the Roma children,German is the least frequently used one. Some more than a quarter of thechildren state that they have a medical problem. More than a half of thechildren studied have a green card for social security. In case of any problemthe first person the Roma children apply for assistance is their mothers. Intheir free time, more than a half of the Roma children interviewed listen tomusic and play an instrument.Parents of the Roma children are mostly born outside of Istanbul. Parents of4/5 of the Roma children benefiting from the services at the TarlabaşıCommunity Center are officially married. Generally mothers are younger thanthe fathers. While fathers work as musicians, mothers are house wives.Considering their education levels, primary and secondary school leave arecommon among the parents. Families are mainly nuclear, composed of manand wife with two or three children. Nearly fifty percent of those taking part inthe study are at the lowest income level with 500,00 YTL monthly income.According to the evaluations of the Roma children the research concludesthat in terms of family functions families are disfunctional. The study isthought to contribute to the field of Social Service in studies with groupssubject to ethnic discrimination.Key WordsRomani People, Romani Children, Family Functions, Poverty, Migration,Education, Tarlabaşı, Tarlabaşı Community Center, Ethnicity.