Şemseddin Sâmi'nin Kâmûsu'l-â'lâm adlı eserinin III. ve IV. cildinde geçen eski Türk edebiyatıyla ilgili biyografiler
Biographies of about classical Turkish literature in the work of Şemseddin Sâmi, Kâmûsu?l-â?lâm (volumes III. and IV)
- Tez No: 239065
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ OKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
1850?1904 yılları arasında yaşamış ve Türk edebiyatının abidevî sözlük yazarıolarak tanınan ?Şemseddin Sâmi'nin ?Kâmûsu'l- Â'lâm?Adlı Eserinin III. ve IV.Cildindeki Eski Türk Edebiyatıyla İlgili Biyografiler?in günümüz Türkçesineaktarılmasını içeren bu çalışmada giriş başlığı altında ?Şemseddin Sâmi'nin Hayatı? ve?Şemseddin Sâmi'nin Eserleri? verilmiş, ?Eski Türk Edebiyatıyla İlgiliBiyografiler?başlığı altında ise söz konusu ciltlerde geçen Osmanlı şâirleri, biyografikolarak eserde yer alan sıraları aynen korunarak, çeviri yazı sistemine bağlı olarakgünümüz Türkçesine aktarılmıştır.Klasik Edebiyat'ın çalışma sahası içine giren ve sosyal bilimlerin çeşitli alanları içinkaynak teşkil eden, 1889 yılında yazılmış bu ansiklopedik sözlüğün bilim dünyasınahak ettiği ölçüde tanıtılmamış olması göz önünde bulundurulursa bizler için büyük biröneme hâiz olduğu anlaşılır. Nitekim çalışmamız hem tarih ve coğrafya bilgimizi hemdönemin önemli şahsiyetleri hakkındaki bilgimizi artırmıştır.Sonuç olarak eski Türk edebiyatının kaynaklarının Osmanlı Türkçesi ile yazılmışolması bizleri bu tarz eserler çalışmaya sevk etti. Adı geçen eserde yer verilen, hayathikâyeleri ve edebi şahsiyetleri kısaca özetlenmiş olan Osmanlı şairleri, Arap alfabesinegöre alfabetik olarak sıralanmış ve günümüz Türkçesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study contains the preject of transcription of Semseddin Sami?s masterpiece?s,whic amounts to 6 volumes altogether, Kamûsu?l- Â?lâm?s third and fourth volumes, whichcontains the biographies of the Otoman poets, into contemporary Türkish language.Under the introduction section, first, the life of Semseddin Sami is taken up. Then, hiscontribution to our cultural life and his Works are taken up. Under the title, the biogrraphiesof the Otoman poets, the biographies, taken from the third and the fouth volumes, aretransformed into the contemporary Turkish while keeping the original order in the book.This study, written in 1889, falls under the domain of our field, Classical Literature. Evenso, it also stands as a prime reference of other fields of social sciences.Despite its indispensable value, this masterpiece, thus far, has not been noticedsufficiently. Therefore, our study improves not only our historical and geographicalknowledge, but also enlightens us of the important figures of the time. By means of thisstudy, which we transformed into the the contemporary Turkish alfabet, we can easly saythat we contributed to the advancement of the knowledge and literacy of our generation ofthe Ottoman language. It must be pointed out that the main reference books of the ClassicLiterature, were written in Ottoman. For this reason, we are bound to conduct such researchas this one. Here, we provide the narratives and the biographies of the figures in the form ofsummaries into the contemporary text, studied in the third and fourth volumes of Kamûsu?lÂ?lâm,organized according to the Arabic Alfabet.