Yabancı sermaye hareketlerinin ekonomik büyüme üzerine etkileri Türkiye üzerine bir uygulama: 1992-2006
The effects of foreign capital inflows on economic growth the Turkey case: 1992-2006
  1. Tez No: 239077
  2. Yazar: ABDULLAH TAKIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Finansal küresellesme ile birlikte ekonomik kalkınmanın finansmanına çözüm arayan birçokülke, mali sistemlerini liberallestirerek sermaye hareketlerinin önündeki engelleri ortadankaldırmıslardır. Bu amaçla ülke içinde faiz oranları serbest bırakılarak, finansal piyasalar üzerindekikamunun baskısı azaltılmıs, dıs finansal liberallesme yoluyla da sermaye hareketleri serbestbırakılmıstır. Yurt içi finansal piyasaların dıs piyasalarla bütünlesme derecesi arttıkça da iç piyasayıdüzenlemeye yönelik politika araçlarının etkinligi azalmıstır.Son yıllarda sermaye hareketleri ile ekonomik büyüme arasındaki iliskiyi inceleyen birçokçalısmada farklı sonuçlara ulasılmıstır. Genellikle zaman serileri ile yapılan ampirik çalısmalarsonucunda, yabancı sermaye hareketlerinin ekonomik büyümeyi hangi yönde etkiledigi konusundafikir birligi olusmamıstır. Sermaye hareketleri kendi içerisinde bir ayırıma tabi tutularak, dogrudanyabancı sermaye hareketlerinin ekonomik büyümeyi artıracagı savunulurken, portföy yatırımları vediger yabancı yatırımların ani dönüsleri ile birlikte ekonomik krizleri bünyesinde barındırdıklarıgörülmüstür.Bu çalısmada, 1992:01-2006:04 dönemi içerisinde Türkiye'de yabancı sermaye hareketlerininekonomik büyümeye olan etkisi analiz edilmistir. Yapılan analiz sonucunda yabancı sermayeyatırımları, yurtiçinde özel sektöre verilen kredi hacmini artırarak reel toplam sabit sermayeyatırımlarında artısa neden olurken, ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkiledigi seklindedir.Literatürde yapılan çalısmalara paralel olarak, dogrudan yabancı sermaye hareketleri ekonomikbüyümeyi olumlu etkilerken, portföy yatırımları ile ekonomik büyüme arasında kısa ve uzun dönemdepozitif, ancak anlamsız bir iliski ortaya çıkmıstır. Diger yabancı yatırımlar ise kısa dönemde ekonomikbüyümeyi olumlu, uzun dönemde olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Most countries have removed restrictions on foreign capital flows by entegrating their fiscalsystems with the world financial markets. For this purpose, it is allowed that the interest rates aredetermined by market forces. Public pressure related to the financial markets was also lessened andcapital movements were released through the financial liberalization. Because it is assumed thatforeign capital flows have a positive effect on economic growth.There exists various studies examining the relationship between capital movements andeconomic growth in recent years. Some empirical studies based on time series data show that there isno consensus about direction and significance of foreign capital flows on economic growth whilesome empirical studies indicate that capital movements affect economic growth through the dynamiceffects in local markets. On the other hand, the capital movements are also claimed that they are mainreasons of economic crises in some countries. Therefore, it seems that the discussions on the capitalmovements and economic growth still have continued its actuality and importance.In this study, the effects of capital movements on the Turkish Economy are analysed for the1992-2006 period. The data used in the study is a quarterly time series data including foreign directinvestment, portfolio investment and other investments. The effects of these capital movements on theeconomic growth are separately estimated using the econometrics methods. The findings of the studyshow that the foreign direct investments have a positive and statistically significant effect on theeconomic growth due to increasing effect on the private fixed capital stock. On the other hand, theportfolio investments have a positive but statistically insignificant effect on the economic growth overthe study period. The other capital investments positively effect economic growth in the short-run butnegatively effect in the long run.