Farklı liselerdeki öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin rehberlik beklentilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of guidance expectations of the students, teachers and director in different high schools
- Tez No: 239076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANANİ KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu arastırma, liselerdeki öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin psikolojik danısma ve rehberlikhizmetlerinden beklentilerini saptamak amacıyla, 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında Erzurum ilmerkezinde sekiz eğitim bölgesinde yer alan okullarda gerçeklestirilmistir. Arastırmanın örneklemgrubu adı geçen liselerden yansız örnekleme metodu ile seçilen 99 öğretmen, 20 okul yöneticisi ve 10.sınıfta öğrenim gören 261 öğrenci olusturmaktadır. Arastırmada veri toplama aracı olarak, arastırmacıtarafından gelistirilen anket kullanılmıstır. Arastırmada toplanılan veriler SPSS (10.0.1) istatistikpaket programı ile çözümlenmistir.Arastırma bulguları, yöneticilerin psikolojik danısma ve rehberlik hizmetlerinden genelbeklentilerinin öğretmen ve öğrencilerden; öğretmenlerin genel beklentilerinin ise öğrencilerden dahayüksek olduğunu ortaya koymusur.Mesleki rehberlik hizmet alanından beklentileri açısından, öğretmenlerin öğrencilere göre dahayüksek bir beklenti içinde oldukları tespit edilmistir. Eğitsel ve kisisel rehberlik hizmetlerindenbeklentilerde ise öğrenci, öğretmen ve yöneticiler rasında faklılık olmadığı görülmüstür.Öğretmen ve yöneticilerin cinsiyeti, görev yaptıkları okul türü, mesleki kıdemleri ve en sonmezun oldukları okul türü ile psikolojik danısma ve rehberlik hizmetlerinden beklentileri arasında anlamlıbir farklılık olmadığı görülmüstür. Bransı Türk Dili ve Edebiyatı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olanöğretmen ve yöneticilerin psikolojik danısma ve rehberlik hizmetlerinden beklentileri diğer branstakiöğretmen ve yöneticilere göre daha yüksek düzeyde olduğu saptanmıstır.Arastırma öğrencilerin cinsiyetleri, farklı okul türlerinde öğrenim görmeleri, rehber öğretmendenmemnuniyet düzeyleri ile psikolojik danısma ve rehberlik hizmetlerinden beklentileri arasında anlamlıbir farkın olduğunu ortaya çıkarmıstır. Arastırmada öğrencilerin sosyo-ekonomik durumları ile psikolojikdanısma ve rehberlik hizmetlerinden beklentileri arasında anlamlı bir farkın olmadığı da saptanmıstır
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the expectations of the high school students,teachers and directors about psycholgic consultation and guidance services. The study was conducted inthe schools located in 8 educational district in the city centre of Erzurum province in 2006-2007 schoolyear. The sample groups of the study consisted of 99 teachers, 20 directors and 261 10th grade studentswho were selected from the mentioned schools by impartial sampling method. The survey which wasdeveloped by the researcher was used as the medium to collect data. The collected data was then analysedby using a statistics program named SPSS.As the result of the study; it was determined that there was a significant difference between theexpectations of the students, teachers and directors about the psychologic consultation and guidanceservices. It was also determined that the directors had higher expectations about psychologic consultationand guidance services than the teachers and students the teachers had higher expectations about thepsychologic consultation and guidance services.It was determined that teachers had higher expectations than the students about vocationalguidance services. It was discovered that there was no difference between the expectations of thedirectors, teachers and the students about educational and individual guidance.The teachers and directors? gender, their school type, their professional experience and theschool they graduated seemed to make no significant difference in their expectations about thepsychologic consultation and guidance services.The directors and teachers whose branches were Religion or Turkish Language and Literature had higherexpectations, the directors and teachers whose branches were science or educational science had lowerexpectations about the psychologic consultation and guidance services.This study also revealed that major differences could be noticed in the level of the satisfactionabout the guidance counselor, or expectations about the psychologic consultation and guidance servicesdue to the students? genders and their school types. It was determined that socio-economic conditions ofthe students made no major difference about the psychologic consultation and guidance services