Antik dönemde kadın ve süslenme
Woman and to adorn oneself in the antiquity
- Tez No: 239100
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Antik Dönemde kadınların süslenmesi üzerine yaptığımız bu çalışma, Yunan ve Roma odaklıdır. Ancak, bu kültürleri etkileyen Akdeniz coğrafyasındaki Mezopotamya, Mısır, Minos ve Etrüsk gibi daha eski toplumlara da kısaca değindik. Böylece çok yaygın ve açık bir etkiyi ortaya koyduk. Toplumların gereksinimleri, inanışları ve koşulları doğrultusunda değişim görülse de.Kötü hava koşullarından korunmak için hayvan postu ile bedeni örtmek, giderek giysiye dönüşmüştür. Giysiler, hem Yunan hem de Roma'da basit biçimlidir. Kare veya dikdörtgen biçimli tek veya iki parça kumaştan oluşur. Sonra kumaş, bedene sarıldı ve broşlar, iğneler veya dikiş yoluyla omuzlardan birleştirildi. Giysiler, bol kesimliydi ve ayak bileklerine kadar uzundu. Bedene sarılış biçimleri veya drapeler ve pililerle farklılık yaratıldı. Bu giysiler, genellikle üst üste giyildi.Minos ve Doğu kültüründen etkilenen Yunan kadını peplos, khiton, himation ve epiblema giydi. Saçlarını basit biçimde taradı ve eşarp, kurdele veya saç filesi ile başının üzerinde topladı. Özellikle Eski Mısır mücevher teknikleri geliştirilerek muhteşem takılar yaratıldı. Kadınlar saçlarını, başlarını, kulaklarını, boyunlarını, kollarını, parmaklarını, giysilerini ve hatta bütün bedenlerini süslediler.Etrüsk ve Yunan kültüründen geniş biçimde etkilenen Roma, sembolizme önem verdi ve kadınlarını, toplumdaki statüleri ve görevlerine göre giydirdiler. Örneğin toga praetexta, özgür doğmuş kız için; tunica recta, gelinler için; stola, evli ve anne olan kadınlar için; ricinium da dul kadınlar içindi. Roma toplumunda bütün kadınlar, giysiler kadar sembolizme göre saçlarını taradılar. Özellikle imparatoriçelerin saç biçimleri, dönemler içinde, lüle yığınlarıyla çok süslü ve şatafatlı bir biçime dönüştü. Mücevhercilik, Yunanlılardan daha üstün değildi.Yunan ve Roma'da kumaş türleri ve süslemeleri zengindir. Roma'da, sürpriz olmayan bir biçimde renkler de sembolizmle yorumlandı.Mısırlıların sandalı ile başlamış olan Yunan ve Roma kültürlerinin ayakkabı macerası, gelişti ve kapalı ayakkabı ve botlara dek ulaştı.Kozmetik, yine bütün kadınlar için çok önemliydi. Kadınlar, güzellik için, zararlı bile olsa şaşırtıcı malzemeler uyguladılar.İlk kez Sümer'de başlayan tapınak rahibelerinin baş örtüsü, peçesi, erdem ve iffete dönüşmüş olarak Yunan ve Romalı kadınları ev dışında kapatmıştır.Her konuda moda vardır ve dönemlere göre değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is how women adorned themselves in the antiquity and it is focused on Greece and Rome. However we have shortly mentioned about older societies as Mesopotamian, Egyptian, Minos and Etruscan in Mediterranean Sea region who influenced these cultures. And in this way we have brought up a great widespread and clear influence. There is a variation on direction of needs, believes and conditions about societies as well.To cover the body with animal skin for protection against hard weather conditions were gradually changed into dress. Both Greek and Roman garments are simple design. Garments consist of one or two parts of a large square or oblong fabric. Then the fabric wrapped around the body and fastened on the shoulders by brooches, pins or sewing. Garments were quite loose-fitting and length of the garment reached on the ankles. Difference was created by the pleates and the folds or kinds of wrapping. Generally, this garments were worn one over the other.Greek woman who influenced by Minos and East cultures wore peplos, khiton, himation and epiblema. She combed her hair in a simple style and bounded top of the head by a scarf, ribbon or hairnet. Especially the method of jewellery from ancient Egypt was developed and so created magnificient kinds. Women decorated their hair, heads, ears, necks, legs, fingers, garments and all their bodies as well.Roman who was influenced by Etrusc and Greek culture considered symbolism and they allowed to wear the woman according to her position and function in society. For example toga praetexta was for freeborn girl; tunica recta was for bride; stola was for matron and mother of the family; ricinium was for widow. All women of Roman society combed their hair as well as garments to sembolism. Especially empresses? hairstyles became most elaborate and ornate with masses of curls in periods. Jewelry was not more artistic than Greeks.Kinds or ornaments of fabric in Greece and Rome were rich. Not suprisingly colors in Rome were explained by symbolism as well.In both Greek and Roman cultures? adventure of footwear developed and reached to footgears and boot that started with Egyptians? sandals.Cosmetics were also very important for all women. They applied surprising material for their beauty even if it is harmful.The veil became a symbol of virtue and modesty for Greek and Roman women outside that had first been used in Sumer by the priestesses.Fashion existed for every subject and changed for the periods of time.