Representation of female madness as an escapade in the works of male and female playwrights
Kadın deliliğinin erkek ve kadın oyun yazarlarının eserlerinde bir kaçış olarak sunulması
  1. Tez No: 746472
  2. Yazar: BELKIS KIRMIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ELYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kadın deliliği antik çağlardan beri tartışmalı bir konudur. Önceden kadın biyolojisi ve üreme sistemine atfedilmesine rağmen son çalışmalar, kadında deliliğin ataerkil bir toplumun sosyal dayatmalarından kaynaklanabileceğini kanıtlamıştır. Kadın ya da erkek olsun, akli dengesi yerinde olmayan insanlar daima hapsedilmiş ve toplumdan dışlanmıştır. Ancak kadınlar deli olarak etiketlenmeye ve toplumdan dışlanmaya daha yatkındır. Bu çalışmada deliliği erkeklerin sebep olduğu travmalardan bir kaçış olarak kullanan kadınların durumu ele alınmıştır. Araştırmanın amacı kadın ve erkek oyun yazarlarında deliliğin sunulmasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Çağdaş döneme ait dört tiyatro eseri; Marina Carr'ın By the Bog of Cats..., Sarah Daniels'ın Beside Herself, Antony Neilson' ın The Wonderful World of Dissocia ve Alan Ayckbourn' ün Woman in Mind adlı oyunları metin analizi, göstergebilimsel analiz ve kesitleme yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki seçilen eserlerde maalesef erkek yazarlar geleneksel cinsiyet rollerini ve erkek baskısını pekiştirmektedir. Kadınları evcil hapishanelerinde kırılgan, uysal, itaat eden, fiziksel ve ruhsal olarak zayıf karakterler olarak resmederler. Onların kadın başkahramanları çocuk doğurma ve yetiştirme sorumlulukları altında boğulurken, evde ters giden her şeyden dolayı da suçlanırlar aynı zamanda. Kadın yazarlar tam aksine güçlü, bağımsız ve kadınlık rollerine isyan eden kadın başkahramanlar aracılığıyla çözümler üretirler. Kadın yazarlar eserlerinde kadınları evcil alanlardan ziyade özgür açık alanlarda; şehvetli ve aç gözlü erkeklere karşı kararlı bir bakış açısıyla resmederler. Onların eserlerinde, erkekler kadınları gerçek olmayan güzellik, gençlik, yaşlılık ve doğurganlık gibi standartlarla yargılayamaz ya da dışlayamazlar. Eserlerini deli kadınların kurban edilişi ile süslemek yerine, deliliğin başarılı bir şekilde üstesinden gelmek için çözüm ya da alternatif yollar önerirler. Kadın oyun yazarları deliliği bir özgürleşme ya da ataerkil düzene karşı bir başkaldırı olarak sunarken, erkek yazarlar sadece kadının erkek egemenliği altında zor durumunu çözümsüz olarak sunarlar. Sonuç olarak erkekler kadın deliliğini ruhsal bir yıkım olarak anlatırken kadınlar bir dönüm noktası olarak sunarlar.
Özet (Çeviri)
Female madness is a controversial issue from the ancient times. Though previously it is attributed to female biology and reproductive system, recent studies prove that it may also originate from social impositions of a patriarchal society. Male or female mad people are always confined and discriminated from the society. However, women are more prone to be labelled as mad and discarded as outcasts. In this study, the case of women who use madness as an escapade against male inflicted traumas is investigated. The purpose of this research is identifying similarities and differences in portrayal of madness in works of male and female playwrights. Textual analysis of four contemporary theatre plays namely By the Bog of Cats... by Marina Carr, Beside Herself by Sarah Daniels, The Wonderful World of Dissocia by Antony Neilson and Woman in Mind by Alan Ayckbourn is supported with semiotic analysis and sectioning. Results indicate that unfortunately male playwrights consolidate the traditional role distinctions and male oppression in selected pieces of drama. They depict women as fragile, submissive, subservient, physically and mentally weak characters in their domestic prisons. Their female protagonists suffocate under the responsibilities of childbearing and childrearing while also they are blamed for everything that goes wrong in a family. Conversely, female writers produce solutions through the powerful, independent female protagonists who revolt against the womanhood roles. Rather than domestic spheres, they depict women in unbounded landscapes with a determined standpoint against lustful and greedy male characters. Men cannot judge or outcast women according to their unreal norms of beauty, youth, ageism and fertility in woman writers' plays. Instead of decorating their works with the victimization of mad women, they propose solutions or alternative ways to successfully cope with it. Women playwrights render female madness as a way of emancipation or revolt against patriarchy, while men only present the plight of mad women under male dominance without a solution. Consequently men present female madness as a mental breakdown, but women as a breakthrough.