Katı atıklardan kompost üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılması üzerinde araştırma
  1. Tez No: 23912
  2. Yazar: ALPER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KERİM ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
öz Bu çalışmanın amacı; çiftçilerimize, kendi işletmelerinde kompost üretimi ve kullanımı alışkanlığının tekrar kazandırılarak toprakların doğal verimliliklerinin artmasına katkıda bulunmak ve kompost uygulamasının topraktaki etkilerini incelemektir. Araştırma sonucunda, basit bir anlatımla çiftçilerin kompost üretimini benimsediği ve kompost uygulamasının toprakta organik madde,nitrat ve amonyum azotu ve dehidrogenaz aktivitesinde önemli derecede artış olduğu; pH, tuzluluk, sakkaraz sayısı bakımından önemli bir artış olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It ABSTRACT The purpose of this study is to contribute to the production and use of compost by farmers and increase the natural fertility of their soils. The conclusion of this research revealed that, composting was understood by the farmers when it was told in a practical way and significant organic matter were determined as well as nitrate and ammonium forms of nitrogen along with dehydrogenase enzyme activity. The pH, salt content and numbers of saccarase did not change accordingly.