Azerbaycan ve Ermenistan arasında Karabağ meselesi
The Karabag issue between Azerbaijan and Armenia
- Tez No: 239125
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 483
Özet
Karabağ Bölgesi, Azerbaycan'ın diğer bölgeleriyle beraber Ermenistan ve İran'ı kontrol edebilecek bir noktada bulunması nedeni ile bölge açısından büyük bir jeopolitik öneme sahiptir.Sovyetler Birliği'nin 1990'da dağılmasından sonra bölgede meydana gelen otorite boşluğundan yararlanan Ermenistan tarihi emellerini gerçekleştirmek için Karabağ bölgesinin de içerisinde bulunduğu Azerbaycan topraklarının %20 si kadarını işgal etmiştir. Ermenistan planlı bir şekilde bir yandan bölgeye Ermeni halkını yerleştirirken aynı zamanda 1988-1992 yılları arasında Karabağ bölgesindeki şehirlerde insanlık dışı katliamlar yaparak bölgedeki Azeri nüfusu büyük ölçüde yok etmiştir. Özellikle Ermenilerin 1992 yılının Şubat'ın 25'ini 26'sına bağlayan gecesinde Hocalı köyünde 613 günahsız sivil insana uyguladığı soykırım insanlığın kara sayfalarında yerini almıştır.1992 yılına gelindiğinde, artık SSCB'nin dağılma süreci tamamlanmıştı. Bu arada iki toplum arasındaki çatışmalarda ölenlerin sayısı bini geçmişti. 30 Ocakta Prag'da yapılan AGİK toplantısında Azerbaycan ve Ermenistan'ın bu kurumun üyesi olmasıyla birlikte, bu konu uluslar arası bir boyut kazandı. Ayrıca AGİT Minsk Gurubu bünyesinde de meselenin çözümüne ilişkin birçok çözüm önerisi sunulmuş ve şu ana kadar etkin bir adım atılmamıştır.Son dönemlerde dünya gündeminde daha fazla yer bulan Karabağ sorunu, 20. yüzyıla damgasını vurmuş sorunlardan birisi olarak tarihe geçmiştir. Her ne kadar son dönemlerde sorunun çok yakında çözüleceğine ilişkin açıklamaları sıkça duysak da, gerçek bir çözümün kısa vadede gelemeyeceği çok açıktır. Bunun oldukça fazla nedeni bulunmaktadır. Bu çalışmada Karabağ Meselesi'nin tarihi, siyasi, coğrafi ve hukukî yönleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Karabağ Region, with other parts of Azerbaijan, has a great geopoliticial importance for the region itself because of being in a position where it can control Armenia and Persia.After the Soviet Union had collapsed, Armenia took advantage of the authority idleness by invading 20 percent of Azerbaijan including Karabağ Region to carry out its historical purpose. Armenia Republic both settled down Armenian people at a premeditated shape to the region and destroyed most of the Azerbaijani population in Karabağ Region massacring Azerbaijani people between 1988 and 1992. Especially, the Armenian genocide has taken its place as one of the biggest shame of humanity, resulting in the death of 613 innocent peasants at the 26th February 1992 night in the Hocalı Village.Disintegration of the Soviet Union was completed by 1992. In the mean time, the total number of people who died in the war between Azerbaijan and Armenian Republic was more than a thousand. In AGIT meeting that was held in Prague on January 30th, this conflict became an international issue in collaboration with Azerbaijan and Armenia. Besides, in order to figure out the conflict, many resolution proposals have been recommended by MINSK group in AGIT; however, they haven?t been able to reach a conclusion yetLatterly, the Karabağ issue which has been taking place more than ever before in the global agenda, went down in history by being one of the causes that left a mark on the 20th century. Even though, we keep hearing that the issue will be resolved shortly, it is so obvious that an effective solution will not be formulated within a short span. There are considerably many reasons for this. In this study, the Karabağ issue was discussed with its historical, political, geographical and forensic aspects in detail.