Ekonomik katma değerin hisse senedi getirileri ve firma değeri üzerindeki etkisi
The effect of economic value added on stock returns and firm value
- Tez No: 239126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU BAŞARAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ekonomik katma değerin hisse senedi getirileri ve firma değeri üzerindeki etkilerini tespit etmeyi amaçlayan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çağdaş bir finansal performans değerlendirme ölçütü olarak kabul edilen ekonomik katma değer (Economic Value Added-EVA)in özellikle finans bakış açısıyla ele alındığı birinci bölümde, öncelikle EVA'nın çıkış noktası olan artık gelir kavramı üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, bu bölümde EVA, muhasebe ve finans olmak üzere iki farklı boyutta ele alınmakta ve özellikle ekonomik katma değer ile piyasa katma değeri (Market Value Added-MVA) arasındaki ilişkiye vurgu yapılmaktadır. EVA ile firmanın yatırım ve finanslama kararları arasındaki etkileşimin detaylı bir biçimde ele alındığı birinci bölüm, EVA'nın avantajlarının ve dezavantajlarının değerlendirilmesiyle son bulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünün odak noktasını EVA hesaplamaları oluşturmaktadır. Bu bölümde, ilk olarak EVA'nın en basit hali olan artık gelirin hesaplanması üzerinde kısaca durulmaktadır. Bunu takiben, gerçek EVA'nın hesaplanabilmesi için yapılması gerekli olan muhasebe düzeltmelerine değinilmektedir. İkinci bölümün sonunda, firma değerinin ekonomik katma değer yaklaşımı ile tespitine ve buna ilişkin değerleme uygulamalarına yer verilmektedir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ekonomik katma değerin hisse senedi getirileri ve firma değeri üzerindeki etkileri ekonometrik analizlerle tespit edilmeye çalışılmaktadır. Söz konusu analizlerde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na kayıtlı firmaların 2006-2007 yıllarına ait finansal verilerinden oluşan bir veri seti kullanılmaktadır. Analiz sonuçları EVA'nın firma değerindeki değişimi açıklama gücünün geleneksel performans ölçütlerininkinden daha yüksek olduğunu ifade etmektedir. Buna karşın, geleneksel performans ölçütleriyle karşılaştırıldığında, EVA'nın hisse senedi getirilerinde gözlemlenen değişimi açıklama gücünün yetersiz olduğu görülmektedir. Ayrıca, elde edilen bulgular ışığında EVA'nın firma değerini istatistiksel açıdan pozitif yönde etkilediği; ancak hisse senedi getirileri üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkisinin bulunmadığı da tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of economic value added (EVA) on stock returns and firm value, and consists of three parts. In the 1st part of the study in which EVA is mainly evaluated from finance perspective, the concept ?residual income? -that EVA springs up- is discussed, firstly. Also, EVA is undertaken in two different but related perspectives as accounting and finance, and especially the relationship between economic value added and market value added (MVA) is emphasized. The 1st part of the study, in which the interaction between EVA and firm?s investment and financing decisions are broadly discussed, is concluded with evaluation of advantages and disadvantages of economic value added. The 2nd part of the study focuses on EVA calculations. In this part firstly, the calculation of basic EVA, that?s residual income, is given. Following this, accounting adjustments peculiar to EVA are conferred. In the end of the 2nd part, the determination of firm value by using economic value approach and related financial applications are presented. In the 3rd -the final- part of the study, the effects of economic value added on stock returns and firm value is tried to be determined by econometric analyses. In these analyses, a data set consisting of financial information gathered from financial statements of Istanbul Stock Exchange listed firms in the period of 2006-2007 is used. Empirical findings indicate that the explanatory power of EVA about the changes in firm value is much more than traditional performance measures or in plane terms, EVA is more closely associated with firm values than traditional performance measures. However, another finding is that the explanatory power of EVA about the changes in stock returns is not sufficient compared with traditional performance measures. Also, some other empirical findings indicate that EVA has statistically positive effects on firm value; while there does not exist any statistically significant relationship between EVA and stock returns.