Stratejik tedarik zinciri yönetimi'nde bilişim teknolojileri'nin kullanımı: Perakendecilik sektörü'nde bir uygulama
Usage of info-communication technologies in strategic supply chain management: An application in retail sector
  1. Tez No: 239151
  2. Yazar: İLKAY KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bugünün rekabet anlayışı işletmeler arasında olmaktan öte işletmelerin tedarikçilerinin tedarikçilerinden başlayıp, müşterilerinin müşterilerine kadar devam eden Tedarik Zincirleri arasında yaşanmaktadır. Tedarik Zinciri Yönetimi kavramı işletmelerin tepe yönetimleri tarafından yürütülmesi gereken stratejik düzeyde bir faaliyettir. Bilgisayarların ve İnternet'in son 20 yılda gösterdiği hızlı gelişim işletme yönetimini ve özellikle Tedarik Zincirleri'ni etkilemiştir. 21. Yüzyıl'ın işletmeleri, rekabetçi üstünlüğü sağlama ve sürdürme konusunda Stratejik Tedarik Zinciri Yönetimi'nde Bilişim Teknolojileri'nden etkin olarak yararlanmak zorundadır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; Tedarik Zinciri Yönetimi'nin kapsamı, tanımı, gelişimi ve Pazarlama ve Lojistik Fonksiyonları ile ilişkisi ile Stratejik Tedarik Zinciri Yönetimi Kavramı ve Stratejik Tedarik Zinciri Yönetimi kapsamındaki faaliyetler ele alınmaktadır.İkinci bölümde; Bilişim, Bilişim Yönetimi ve Bilişim Teknolojileri kavramları, Bilişim'in Tedarik Zinciri Yönetimi'ne etkileri, Tedarik Zinciri Yazılımları ve Elektronik Tedarik Zinciri Yönetimi, Tedarik Zinciri Yönetimi'nde kullanılan Bilişim Teknolojileri ile Perakendecilik Sektörü'nde Stratejik Tedarik Zinciri Yönetimi konuları incelenmektedir.Üçüncü ve son bölümde, Perakendecilik Sektörü'nde Stratejik Tedarik Zinciri Yönetimi'nde Bilişim Teknolojileri'nin kullanımına yönelik Delphi Tekniği ile bir uygulamaya ve bu uygulamaya ilişkin bulgulara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today?s perception in competition is between enterprises? Supply Chains which starts from suppliers of suppliers? and continues to consumers of consumers? beyond between enterprises. Supply Chain Management concept is a strategic level activity which should be executed by top level managers of enterprises. Rapid development of computers and Internet in last 20 years has made a significant impact on business management and especially on Supply Chains of companies. 21st Century?s enterprises should benefit from Info-Communication Technologies in Strategic Supply Chain Management to provide and maintain competitive advantages.Dissertation consists of three sections.In the first section; Supply Chain Management?s scope, definition, development and relation between Marketing and Logistics functions, Strategic Supply Chain Concept and activities in Strategic Supply Chain extent is discussed.In the second section; Informatics, Informatics Management and Info-Communication Technologies Concept, Effects of Informatics in Supply Chain Management, Supply Chain Management Sofwares, Electronic Supply Chain Management, Info-Communication Technologies used in Supply Chain Management and Strategic Supply Chain Management in Retail Sector topics are examined.The Third and the last section concludes, a study with Delphi Technique towards the usage of Info-Communication Technologies in Strategic Supply Chain Management in Retail Sector and findings related to this study.