Konaklama işletmelerinde duygusal zeka, örgütsel sapma, çalışma yaşamı kalitesi ve işten ayrılma eğilimi arasındaki ilişkinin analizi
The analysis of the relationship among emotional intelligence, organizational deviance, quality of work life and intention to leave in accommodation enterprises
- Tez No: 239150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Konaklama işletmelerinde örgütsel başarısında insan kaynaklarının yetenek ve özellikleri kadar yönetim becerileri de önemlidir. Yönetim becerileri ve insan kaynaklarının özellikleri üzerine yapılandırılan bu çalışma, duygusal zeka, örgütsel sapma, çalışma yaşamı kalitesi ve işten ayrılma eğilimi arasındaki ilişkinin analizini amaçlamaktadır. Birinci bölümde duygusal zeka ile ilgili olarak kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. İkinci bölümde örgütsel sapma konusu incelenmiş, bu konuda yapılmış çalışmalar, kullanılan modeller ve sonuçları ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümü çalışma yaşamı kalitesi oluşturmakta ve bunu etkileyen faktörler, geliştirme programları, önemi ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde konuyla ilgili bir alan araştırması yer almaktadır.Kavramsal çerçeveden elde bilgi ve modellerden yararlanarak beş bölümlü bir anket oluşturulmuştur. Duygusal zeka ile ilgili bölümde MSCEIT, EQ-I ve ECI modellerinden, örgütsel sapma ile soruların oluşturulmasında Hollinger ve Clark (1982), Robinson ve Bennett (1995), Lawrence ve Robinson'un (2007) çalışmalarından, çalışma yaşamı kalitesi ile oluşturulan sorular Walton (1975), B. Gilbert (1989) ve Sirgy vd. (2001) tarafından yapılan çalışmalardan ve işten ayrılma eğilimini ölçmeye yönelik anket Arnold ve Davey (1999), Bedeian, Kemery ve Pizzolatto (991), Tütüncü ve Demir (2002)'in çalışmalarından yararlanılarak oluşturulmuştur. Anket, Muğla Bölgesinde beş yıldızlı otellerde 563 işgörene uygulanmıştır. Araştırmada önce SPSS 17.0 Programında tanımlayıcı istatistikler yapılmış, sonra LISREL 8.8 Programında doğrulayıcı faktör analizi için Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır.Araştırmanın son bölümünde konular arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirilerek sonuç ve öneriler ortaya konulmuştur. Sonuçta, duygusal zeka, örgütsel sapma ve çalışma yaşamı kalitesinin işten ayrılma eğilimi üzerinde etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The organizational success of hospitality enterprises depends on the quality and ability of human resources as well as on management skills. The purpose of this dissertation on the characteristics of management skills and human resources was to determine the relationship between emotional intelligence, organizational deviance, quality of work life and the intention to leave. A conceptual framework in connection with emotional intelligence was established in chapter one. Organizational deviance is examined in chapter two. Studies on this subject, applied models and results are analysed. The elements affecting the quality of work life such as development programs, their importance and results are the subject of chapter three. A survey on the subject takes place in chapter four of this dissertation.Based on the conceptual framework, information and different models, a survey consisting of a five part questionnaire was prepared. The following models were applied: MSCEIT, EQ-I, and ECI for the emotional intelligence section, the model described by Hollinger and Clark (1982), Robinson and Bennett (1995) and Lawrence and Robinson (2007) regarding organizational deviance and preparation of questions; questions concerning the quality of work life on studies by Walton (1975), B.Gilbert (1989) and Sirgy et all. (2001). The questionnaire to measure the intention to leave on studies by Arnold and Davey (1999), Bedeian, Kemery and Pizzolatto (1991) and Tütüncü and Demir (2002). The survey was carried out in five star hotels in the Muğla Region, 563 employees participated. First, the descriptive statistic was analysed on SPSS 17.0 and then structural equation modelling was used to analysis the confirmative factor analysis on LISREL 8.8.By evaluating the relationship between the different factors statistically results and suggestions were presented in the last chapter. As result it was stated that the intention to leave is significantly affected by emotional intelligence, organizational deviance and quality of work life.