Kira parasının tespiti
The case on the definition of hiring charge
  1. Tez No: 239181
  2. Yazar: ASLI ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kira sözleşmesi hukukumuzda BK. ve 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun hükümlerine tabidir.Belirli bir bedel karşılığında geçici bir süre için başkasına ait, taşınır veya taşınmaz malın kullanılmasına kira, buna ilişkin anlaşmaya da kira sözleşmesi denir. Kira sözleşmesi karşılıklı iradelerin birleşmesiyle oluşur. Kira sözleşmesinde de iki taraf bulunmaktadır. Sözleşmenin konusu, taşınır veya taşınmaz olabileceği gibi, gelir getiren ve getirmeyen mal da olabilir. Kira sözleşmesi, adi kira ve hasılat kirası olmak üzere iki çeşittir. Adi kira sözleşmelerinin konusu kullanma hakkı iken, hasılat kiralarının konusu kullanma ve semerelerden faydalanmadır.Kira sözleşmesinde geçerlilik şartı olarak şekil yoktur. Sözleşme yazılı olabileceği gibi, sözlü de yapılabilir. Ancak sözleşmenin varlığını kolaylıkla ispat etmek için yazılı olarak yapılması daha uygundur.Tüm bunlardan da anlaşıldığı üzere, kira sözleşmesi iki tarafın serbest iradesiyle oluşmaktadır. Taraflar, kanuna ve kamu düzenine aykırı olmamak şartıyla bu sözleşmenin hükümlerini istedikleri gibi belirleyebilirler.İki tarafa borç yükleyen kira sözleşmesi kiralayan ile kiracı arasında sürekli nitelikteki bir ilişkiyi öngörür. Bu özelliği sonucu olarak uygulamada görülmekte olan hukuk davaları içinde bu sözleşmeden kaynaklanan davalar büyük yer tutmaktadır.Bu çalışmanın konusu Kira Parasının Tespiti olup, söz konusu davanın ikamesinden hükmün kurulmasına kadar takip edilmesi gerekli olan usul ve esaslar ile kira parasının nasıl, ne şekilde ve hangi oranda artırılacağına dair yöntemler, ilgili Yargıtay kararları ışığı altında incelenmeye ve somut olaylardan örnekler sunularak, konu aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The hire contract is provided both in The Obligations Code and the Code of Immovable Hire with the number of 6570.Hire is a contract with that the lessor is to leave the use of a movable or immovable property to the tenant for a certain while, for an amount of consideration. The contract is constituted by the mutual agreement of the parties. There are always two sides in a hire contract. The subject of the contract may be a movable or immovable property, even another belonging that has or does not have the capacity of providing income. The hire contract has two main sorts. The first sort is the usual hire and the other sort is the hire of production. The subject of the usual hire contract is to use something, and the subject of the hire of production is income and other productions.There is no essential form for this contract, however it is useful to form it in a written format in order to be able to prove the existence and the inclusion of contract.The parties may define the inclusion and the conditions of the contract freely, within the law and public order.Hire contract is a relatively long-lasting and mutual contract that gives liabilities to the both sides, so it is one of the most frequently seen conflicts in the legal practice.Subject of this thesis is how to define the hiring charge, its legal procedure under the relative stable jurisdictions in this field.