Özelleştirme ve Türk Telekom örneği
Privatization and Turkish Telecom as an example
- Tez No: 239182
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL CHAMBERS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Devletin elindeki varlıkların finansal, sosyal ve politik nedenlerle özel kesime devredilmesi isteği, geniş anlamıyla özelleştirme, 1980'li yıllarda daha da yoğun ilgi görmüş ve ekonomileri finansal sıkıntı içinde olan ülkeler için kurtarıcı durumuna gelmiştir.Telekom özelleştirmeleri, teknolojinin gelişmesiyle ekonomilerin kayda değer bir gelirlere ulaşmasında kullanılmaya başlanmıştır. Günümüz insanı ve dolayısıyla kurumları, alıştığı teknolojiden daha azını kabul etmemekte ve daha gelişmişini talep etmektedir. Teknolojinin yarattığı iletişim hızı ve kalitesi vazgeçilemez hale gelmiştir. Bu da telekom sektörünü gözde sektör haline getirmiştir.Dünyadaki bu gelişimi yakından takip eden Türkiye de, elindeki tekel konumundaki telekom şirketini özelleştirerek bu akımdan faydalanmak istemiştir. Türk Telekom'u, dünyada bu tür şirketlere talebin daha yoğun olduğu tarihlerde özelleştirmeye çalışan Türkiye, yasal alt yapının ve deneyim yetersizliği nedeniyle uzun bir süreç sonunda başarılı olabilmiştir.Bu özelleştirme bir çok eleştiriyi de beraberinde getirmiştir. Türk Telekom özelleştirmesine en çok eleştiri özelleştirme değeri ve özelleştirme yöntemi konularında gelmiştir. Bu çalışmada özelleştirme literatürü ve telekom sektörü incelenmiş, özelleştirme örnekleri gözden geçirilmiştir. Türk Telekom özelleştirmesi ile ilgili eleştiri konusu olan değerleme sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Desire for transfering of assets held by the government to private sector for financial, social and political reasons, privatization in broader sense, has attracted more attention in 1980s and become a rescuer for the economies of countries which suffered financial problems.Privatization of telecoms has started to be used by the economies to attain considerable revenues in parallel with technological developments. Today?s people, and therefore entities, do not accept technologies less than they are used to but ask for those more developed. Fast and high-quality communication facilities created by technology have become inevitably essential which made telecom one of the most favourite sectors.Following up this global development closely, Turkey has wanted to make use of this trend by pivatizing its telecom company which was having the qualities of a monopoly. Turkey?s attempt to privatize Turkish Telecom during the period of high demand to such companies in international markets has been brought to a successfull conclusion after a long process due to inconvenient legal infrastructure and lack of experience.This privatization operation brought along a number of criticism. Privatization of Turkish Telecom was heavily criticised from the viewpoint of price and method of privatization. In this study, the literature of privatization and the telecom sector are examined while examples of privatization are reviewed. And results of valuation constituting the subject matter of related critics are analysed.