Suç mağduriyeti korkusu ve algılanan suç mağduriyeti riskinin değerlendirilmesi
The evaluation of fear of crime and perceived risk of crime
- Tez No: 239191
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Suç korkusuna ilişkin ilk çalışmalar sosyodemografik değişkenler üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmalar sonucunda en stabil şekilde karşılaşılan sonuç erkeklerin kadınlardan ve yaşlıların gençlerden daha yüksek suç korkusu göstermesi olmuştur. Literatür genelinde kadınlarda ve yaşlılarda mağduriyet riski ve suç korkusu arasındaki bu ters ilişki ?korku-mağduriyet? paradoksu olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu konuda gerçekleştirilen bir dizi çalışma korku-mağduriyet paradoksunun istatistiksel açıklama gücünün sorgulanması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu tezin temel amacı suç korkusunun; mala ve şahsa karşı suçlar göz önünde bulundurulduğunda yaşlıların ve kadınların günlük hayatlarında literatürde resmedildiğinden daha az ciddi bir sorun olduğunu göstermektir. Tez çalışmasında kullanılan anket formu İstanbul Kadıköy ilçesinde yüz yüze görüşülen 18?90 yaş aralığındaki 200 kişi ile tamamlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde çoklu regresyon analizinden faydalanılmıştır. Mala karşı suç mağduriyeti regresyon modelinde cinsiyet ya da yaş tahmin değişkenleri modele istatistiksel olarak anlamlı tahmin değişkenleri olarak dâhil olmazken mala karşı suç mağduriyeti riski istatistiksel olarak anlamlı bir tahmin değişkeni olmuştur. Hipotezlerden bağımsız olarak bireysel güven, medeni olmayan davranışlar, bekârlık, aile ile yaşama, yalnız yaşama, ev sahibi olma ve mala karşı geçmiş mağduriyet deneyimine sahip olma değişkenleri mala karşı suç mağduriyeti korkusunu tahmin etmekte istatistiksel olarak anlamlı değişkenler olmuştur. Şahsa karşı suç mağduriyeti regresyon modelinde yaş tahmin değişkeni modele istatistiksel olarak anlamlı bir tahmin değişkeni olarak dâhil olmazken şahsa karşı suç mağduriyeti riski ve cinsiyet anlamlı tahmin değişkenleri olmuştur. Hipotezlerden bağımsız olarak bireysel güven, medeni olmayan davranışlar, ev sahibi olma, toplumsal memnuniyet, işsiz olma, emekli olma ve ev hanımı olma değişkenleri şahsa karşı suç mağduriyeti korkusunu tahmin etmekte istatistiksel olarak anlamlı değişkenler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The preliminary studies on fear of crime mainly address the socio-demographic variables. These variables are generally utilized to explain the vulnerability of individuals. The most stable result from these studies is the ?fear-victimization? paradox which can be simply explained as the heightened levels of fear of crime among the women and elderly. However the "fear-victimization? paradox may be misleading in the presence of some other predictor variables and with the distinction between crimes as ?crimes against persons? and ?property crimes?. The objective of this study is to illustrate that when a distinction is made between property crimes and crimes against persons, fear of crime is less of a problem in real lives of women and elderly. The survey utilized in this study was completed with 200 participants living in Istanbul Kadikoy, aged 18-90. In data analysis multiple regression analysis was conducted. In the regression model for crimes against property, age and gender were not statistically significant predictor variables and perceived risk of crime against property was a significant predictor variable, as expected. Self-confidence, incivilities, being single, living with family, living alone, being a landlord and previous property crime victimization experience made significant contributions to the statistical model. In the regression model for crimes against persons age has not been a significant predictor variable. As expected being woman and the perceiving risk about crimes against persons have been significant predictor variables. Self confidence, incivilities landownership, satisfaction about the environment, being unemployed, retired or housewife have significantly contributed to the statistical model.