User friendly taxis - modifying and developing the design of currently used taxis
Kullanıcı dostu taksiler - kullanılmakta olan taksilerin tasarımının modifiye edilmesi ve geliştirilmesi
- Tez No: 239193
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu proje, mevcut taksi sürücülerine, araçlarını daha rahat ve daha güvenli yolculuk yapılabilecek yüksek standartlara ulastırabilmeleri için ekonomik çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Mevcut araçlar, taksi olarak kullanılmak amacıyla dizayn edilmedikleri için, konfor ve güvenlik saglama açısından yetersiz kalmaktadır. Bu arastırma, taksilerin diger araçlarla olan farklılıklarının altını çizerek, taksilerin tasarımlarının daha nitelikli hale getirilmesi gerektigini vurgulamaktadır. Bu arastırmada sunulan öneriler taksilerin konforunu, güvenligini ve islevini arttırmanın yanı sıra, mevcut araçların mekanik parçalarının kullanımınadevam edilerek sürücülere ve araç sahiplerine ekonomik anlamda da artılar kazandırmayı hedeflemektedir. Daha kısa ve daha az masraflı tamir süreci, taksi sahipleri ve sürücüleri için daha karlı olurken, diger yandan da bütün taksilerin standart hale gelmesi sehre daha modern ve uygar bir görünüm kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
This project will try to figure out economical solutions for the owners of the current taxi vehicles and the users of the taxi system in order to bring higher standards to provide more comfortable and safer journey. Current vehicles are not satisfactory in terms of providing adequate comfort and safety because their design is not suitable for usage as a taxi. This thesis highlights these differences in order to create a more sufficient approach to the taxi design. Besides trying to increase the comfort, safety and functionality of the taxis, this study also concentrates on the ease of the reuse of the mechanical parts of the existing taxis which will provide additional economic gains for owners or drivers of the vehicles. Furthermore, less repair time and less repair cost will be beneficial for the owners and the drivers; and also, standardization of all the vehicles will bring a more civilized and modern appearance to the cities.