An evaluation of primary school students' television viewing habits
İlköğretim okulu öğrencilerinin televizyon izleme alışkanlıkları üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 239204
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Televizyonun toplum ve özellikle genç yaştaki bireyler üzerindeki etki günümüzde üzerinde en çok araştırma yapılan konulardan biri haline gelmiştir. Televizyonun aile gibi bireyin sosyalleşmesinde, kişiliğinin oluşmasında ve kendisini geliştirmesinde önemli etmenlerden biri olması bu özellikle, iletişimcilerin, sosyologların, psikologların ve eğitim uzmanlarının bu iletişim aracı üzerine daha da yoğunlaşmalarına neden olmuştur. Bu nedenle konuya ilişkin her geçen günü yeni araştırmalar yapılarak yeni bulgular ortaya konulmaya çalışılmaktadır.Ülkemizde ortalama bir bireyin günün dört saatini televizyon karşısında geçirmesi bireyin ve özellikle çocuk ve genç yaştakilerin bu iletişim aracı ile olan ilişkilerinin, alışkanlıklarının ne boyutta olduğunun bütün boyutlarıyla öğrenilmesini zorunlu kılmaktadır. İşte bu çalışmanın amaçlarından biri de budur. Yani, farklı demografik özelliklere, yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum, okul başarısı ve sahip çocukların ne tür bir izleyici alışkanlığı sergilediğini ortaya çıkararak çocukların bu iletişim aracından azami ölçüde yararlanabilmeleri konusunda önerilerde bulunmaktadır.Bu akademik çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iletişim alanındaki medya çalışmalarının özeti yapılmış, görüşler değerlendirilmiştir. İkinci bölümde televizyon çocuk ve toplum irdelenmiş, kitle iletişim araçları ve televizyonun ortaya çıkışı alınarak, televizyon ile toplum, aile ve öğrenme arasındaki organik bağlar ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde problem, problem durumu ele alınmış problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın önemi, sayıltılar, sınırlılıklar ve konu ile ilgili yerli ve yabancı araştırmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde yöntem tartışılmış, evren ve örnekleme teknikleri ve örneklemin oluşturulması üzerinde durulmuştur.Çalışmanın temel hipotezi televizyonlara çok fazla ilgi gösterdiği, izlediği ve dolayısıyla çocuklar için belli ölçüde bir eğitim aracı olarak kullanılabileceği şeklindedir. Bu bağlamda araştırma sırasında sorulacak soruları şu şekilde sıralamak mümkündür?1.Çocukların televizyon izleme alışkanlıklarına göre bulgular nasıldır, aralarında ne gibi farklılıklar vardır?2.Farkı cinsiyetlere sahip çocuklar arasında televizyon izleme alışkanlıkları nasıldır, aralarında ne gibi farklılıklar vardır?3.Farklı sosyoekonomik yapıya sahip çocukların TV izleme alışkanlıkları nasıldır, aralarında ne gibi farklılıklar vardır?4.Okul türü farklılıklarının televizyon izleme alışkanlıkları üzerindeki etkisi nedir?5.Okul Başarısı ile televizyon izleme arasında nasıl bir ilişki vardır?Bu ve benzeri soruların cevaplarının aranacağı araştırmanın sonuçlarının özellikle çocuklarının günlük planlarını, eğitim programlarını yapan ailelere önemli ipuçları vermesi beklenmektedir. Bu çalışmanın ayrıca eğitim uzmanlarına, televizyon programcılarına ve okul yöneticilerine kendi çalışmalarında çocuklar için daha doğru kararları almaları konusunda yardımcı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today television?s effects on society and specifically young individuals have become of the topics investigated most. The fact that television, like family, has an important role in individuals' socialization process, personality formation and improvement efforts, has led communication experts, sociologists, psychologists and education experts to focus more on this communication tool. Accordingly, every day new studies are conducted and new findings are obtained on the topic.That an individual spends four hours on average in front of television requires us to learn the relations between children, adolescents and this communication tool with all its dimensions. This is one of the objectives of this study. That is, to make suggestions about how to make the best use of this communication tool after demonstrating television viewing habits of children with different demographic features, ages, genders, socioeconomic status and success.This academic study comprises six chapters. Media studies in the field of communication are summarized and related opinions are evaluated in chapter one. Television, child and society are discussed in detail in chapter two and ties between television and society, family and learning are demonstrated following a mention of the emergence of mass media and television. Problem, problem's situation, problem statement, sub-problems, importance of the study, assumptions, limitations and domestic and foreign sources are examined in chapter three. Chapter informs the reader about the methodological design of the study, population and sample techniques and the determining the sample of the study.The main hypothesis of the study is that television can be used as an educational instrument for children as it enjoys a massive popularity and viewing rate. In this context, the questions asked as part of the study can be listed as:1.What are the findings related to children?s television viewing habits, and how do these findings vary?2.How do children?s television viewing habits vary according to gender?3.How do children?s television viewing habits with different socioeconomic status vary?4.How does school type affect children?s television viewing habits?5.What is the relationship between success at school and television viewing?The results of the study conducted to address such questions are expected to give important clues to families for arranging their children's daily activities and instructional programs. The study is also expected to make contributions to educational experts, television producers, and school managers to make better decisions regarding children in their own studies/works.