5-10 yaş arası okul çağı çocuklarında uyku alışkanlıklarının değerlendirilmesi ve ilişkili faktörler
Evaluation of sleep habits in school-age children aged 5 to 10 and associated factors
  1. Tez No: 681546
  2. Yazar: HALİL DOĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Uyku, çeşitli faktörlerden etkilenebilir ve uyku problemleri çocuklarda oldukça yaygındır. Yetersiz ve kalitesiz uyku; duygu durum bozuklukları, somatik şikâyetler, bilişsel bozukluklar ve akademik başarısızlığın da dâhil olduğu sorunlara yol açabilir. Çalışmamızdaki amacımız, 5-10 yaş arasındaki anasınıfı ve ilkokul çağı çocukların sosyodemografik özellikleri, uyku alışkanlıkları ve uyku hijyeni ile ilgili parametrelerini incelemek, bu özelliklerin uyku problemi belirtileri ile ilişkilerini belirlemek ve hem aile hekimleri hem de çocuklar ve velilerinde farkındalık oluşması gerekliliğinin önemini vurgulamaktır. Gereç ve Yöntem: 06 Kasım 2019- 09 Ocak 2020 tarihleri arasında, çocukları Ankara İli Mamak İlçesi'nde bulunan belirlenmiş 6 anasınıfı ve ilkokulda öğrenim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden velilere, sosyodemografik özelliklerin yanı sıra, çocuklarının uyku hijyeni ve uyku alışkanlıkları ile ilgili sorular içeren yapılandırılmış anket formu ve Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA) uygulanmıştır. Veriler SPSS programından uygun testler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 1226 öğrencinin yaş ortalaması 8,42±1,31 ve %50,7'si erkekti. Öğrencilerin %69,1'inin ÇUAA'dan 41 üzeri puan alarak, uyku problemi belirtileri gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Sleep can be affected by a variety of factors and sleep problems are quite common in children. Insufficient sleep in quantity or quality can lead to problems, including mood disorders, somatic complaints, cognitive impairments and academic failure. Our aim in this study is to examine the sociodemographic characteristics, sleep habits and sleep hygiene parameters of kindergarten and primary school children, to determine the association between these features and sleep problem symptoms and to emphasize the importance of raising awareness in both family physicians, and also children and their parents. Materials and Methods: Parents whose children were studying in the 6 designated kindergarten and primary schools in Mamak District of Ankara Province and who were volunteered to participate in the study were requested to answer questions about sociodemographic characteristic, their children's sleep hygiene and sleep habits and also Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ), between the dates of 06 November 2019 - 09 January 2020. The data was analyzed with SPSS using the appropriate statistical tests. Results: The mean age of 1226 students participating in the study was 8.42±1.31 and 50.7% were male. It was determined that 69.1% of the students showed symptoms of sleep problems by getting a score above 41 in CSHQ.