Kahramankazan ilçesinde okul çağındaki çocuklarda görme muayenesi taraması ve ekran maruziyet durumunun değerlendirilmesi
An evaluation of vision screening and screen exposure in school-aged children in the district of Kahramankazan
  1. Tez No: 968351
  2. Yazar: DENİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YILMAZ, DR. YASEMİN FATMA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Kahramankazan ilçesinde okul çağındaki çocuklara görme muayenesi taraması yaparak çocukların mevcut göz sağlığı durumunu değerlendirmektir. Muayene sonrası gerek görülmesi halinde Göz Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine sevk edilerek çocukların göz sağlığına olumlu katkı sunulması beklenmektedir. Ayrıca çalışmamızda ailelere uygulayacağımız anket formu ile birlikte okul çağı çocuklarının internet kullanımı, telefon ve tablet kullanımı, yemek yerken ekran maruziyeti alışkanlıkları, televizyon izleme, açık havada oyun oynama gibi alışkanlık düzeyleri de sorgulanarak ekran maruziyeti durumları tespit edilip, ebeveynlerde ve toplumda yoğun ekran maruziyetinin riskleri hakkında farkındalık oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız gözlemsel, kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmamıza görme muayenesine velisi ve kendisi tarafından onam verilen 6-18 yaş arası 627 çocuk dahil edilmiştir. Ekran maruziyeti tespit amaçlı anketimize 416 veli katılmayı kabul etmiş ve çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışmamızda Sağlık Bakanlığının 1. Basamakta İlkokul çağındaki çocuklar için hazırlamış olduğu tarama muayene formu ve araştırmacılar tarafından belirlenmiş sorulardan oluşan çalışmaya özgün oluşturulmuş bir anket formu kullanılmıştır. Anket formunda; yaş, cinsiyet, sınıf, kardeş sayısı, anne-baba yaşı, anne-baba eğitim durumu, anne-baba-çocuk gözlük kullanım durumu, çocuğun ekran maruziyetini ve açık havada oyun oynama sürelerini sorgulayan sorular bulunmaktadır. Kahramankazan ilçesindeki milli eğitim müdürlüğüne bağlı okullardaki 6-18 yaş aralığındaki kız ve erkek cinsiyet 11.557 kişi araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü 0,05 hata payı, 0,95 güç seviyesinde 372 kişi olarak belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 627 öğrenciye görme muayenesi ile tarama yapılmıştır. Katılımcıların %57,4 (n:360)'ü kız, %42,6 (n:267)'ı erkektir. Öğrencilerin %33'ünde kırma kusuru olduğu tespit edilmiştir. Bu öğrencilerden gözlük kullanan yüzdesi ise %21,1'dir. Gözlük kullananlardan %4,9'unun gözlük numarasının tam görme için uygun olmadığı görülmüştür. %12,2 öğrencinin daha öncesinde bilinmeyen kırma kusuru taramamız sırasında tespit edilmiştir. Taramamızda renk körlüğü oranı %3 olarak bulunmuştur. Renk körlüğü cinsiyet dağılımında %2,6 (n:16)'sı erkek, %0,4 (n:3)'ü kız olarak hesaplanmıştır. Erkeklerde renk körlüğü anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ambliyopi riski açısından sağ ve sol göz arasında 0,2 veya daha fazla kırma kusuru farkı olan öğrencimizin yüzdesi alınmış ve çalışmamızda ambliyopi riski olanların oranı %4,5 (n:28) olarak bulunmuştur. Ekran maruziyeti değerlendirme anketimize 416 veli katılmıştır. Anketteki öğrencilerin %52,2'si kız, %47,8'i erkektir. Gözlük kullanan öğrenci oranı %20,7'dir. TV maruziyet oranı %58,2, tablet veya bilgisayar kullanım oranı %68,3, telefon maruziyet oranı %67,3'tür. Açık havada oyun oynama oranı %90,1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to evaluate the current vision status of school-aged children in the district of Kahramankazan by conducting a vision screening examination. Following the examination, if deemed necessary, the children will be referred to the Ophthalmology outpatient clinic, with the expectation of contributing positively to their eye health. In addition, through a questionnaire administered to families, the study aims to assess screen exposure by investigating habits such as internet use, phone and tablet usage, screen exposure during meals, television watching, and outdoor play among school-aged children. It is also intended to raise awareness among parents and the broader community regarding the risks of excessive screen exposure. Materials and Methods: This study is an observational, cross-sectional research. A total of 627 children aged 6–18 years, whose parents provided informed consent for the vision screening, participated in the study. For the assessment of screen exposure, 416 parents agreed to participate in the questionnaire and were included in the study. The study utilized a screening examination form developed by the Ministry of Health for primary school-aged children in primary care, as well as a structured questionnaire specifically designed for this research, consisting of questions determined by the researchers. The questionnaire includes questions regarding age, gender, school grade, number of siblings, parental age, parental education level, use of eyeglasses by the parents and the child, and the child's screen exposure and outdoor play durations. The study population consisted of 11,557 children aged 6–18 years (both female and male) enrolled in schools affiliated with the District Directorate of National Education in Kahramankazan. The sample size was calculated as 372 individuals with a 0,05 margin of error and a power level of 0,95. Results: In our study, 627 students were screened through vision examination. Of the participants, 57,4% (n=360) were female and 42,6% (n=267) were male. Refractive errors were identified in 33% of the students. Among these students, 21,1% were using eyeglasses. It was observed that 4,9% of those using glasses had prescriptions that were not appropriate for full vision correction. Previously undiagnosed refractive errors were detected in 12,2% of the students during our screening. The prevalence of color blindness was found to be 3%. The gender distribution of color blindness was calculated as 2,6% (n=16) in males and 0,4% (n=3) in females. Color blindness was significantly more prevalent in males. In terms of amblyopia risk, the percentage of students with a refractive error difference of 0,2 diopters or more between the right and left eyes was calculated, and the proportion of students at risk for amblyopia was found to be 4,5% (n=28). A total of 416 parents participated in the screen exposure assessment questionnaire. Of the students in this group, 52,2% were female and 47,8% were male. The rate of students using eyeglasses was 20,7%. The prevalence of television exposure was 58,2%, tablet or computer use was 68,3%, and phone exposure was 67,3%. The rate of outdoor play was found to be 90,1%.