İstanbul Tarihi Yarımada'daki Bizans eserleri üzerine bir araştırma
A Research about Byzantine heritages in historical peninsula of İstanbul city
- Tez No: 23925
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖVÜNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu master araştırmasında, istanbul Tarihi Yarımadasındaki, kaynaklarda incelenebilen Bizans eserleri, bir katalog sistemi içerisinde toplanarak, özlü bir tesbit ve değerlendirme çalışması ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda, kiliseler, saraylar, hastaneler, su yapılan, anıtlar olmak üzere beş değişik çeşit katolog oluşturulmuştur. Kataloglardaki bilgiler eserin yerine, tarihine, yaptıranına, mimarına, mimari özelliklerine, tipolojisine, yapım evrelerine, malzemesine, strüktürüne, sonraki dönemlerde geçirdiği değişikliklere ve bugünkü durumuna göre tasniflenmiştir. Katalogların sonunda ayrıca, surlarla ilgili özet bilgi verilmektedir. Kataloglardan çıkarılan sonuçlar doğrultusunda, eserler sınıflandırılmış ve nasıl değerlendirilebilecekleri saptanmıştır. ABSTRACT A RESEARCH ABOUT BYZANTINE HERITAGES IN HISTORICAL PENINSULA OF ISTANBUL CITY In this dissertation, Byzantine heritages which are settled in the historical land of Istanbul, are catalogued to present determinations substantially. In this respect, there are five different types of catalogues such as churches, palaces, hospitals, cisterns and monuments. Each catalogue are prepared depending on location, construction year, owner, architect, architectural characteristic, construction process, material, structure, historical changes and current condition of the heritage. Additionally, there is a summary about architectural characteristics of the city wall of Constantinopolis. At the end of this research, conservation and preservation possibilities are discussed for Byzantine heritages.
Özet (Çeviri)