Disk şeklindeki ince piezoelektrik plakalar kullanılarak gerçekleştirilen geniş bandlı ultrasonik dönüştürücü tasarımı
  1. Tez No: 23927
  2. Yazar: ŞABAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
-III- ÖZET Bu çalışmada, disk şeklindeki ince piezoelektrik plakalar kullanılarak geniş bandlı ultrasonik dönüştürücü tasarımı incelenmiştir. Tasarıma geçmeden önce piezoelektrik malzemelerin özellikleri, bu malzemelere ilişkin piezoelektrik bağıntılar, bu malzemelerde ultrasonik işaretin propagasyonu ve bu malzemeler kullanılarak ultrasonik işaretlerin üretilmesi ve algılanması kısaca izah edilmiştir. Daha sonra, piezoelektrik dönüştürücülerin model lenmesinde kullanılan eşdeğer devreler kısaca tanıtılarak, yüksek duyarlılığa sahip geniş bandlı dönüştürücü tasarımında KLM eşdeğer devresinin daha kullanışlı olduğu vurgulanmıştır. Dönüştürücülerin tasarımı esnasında üc ana unsur göz önüne alınmıştır. Bunlar: dönüştürücünün giriş empedansının frekansa göre değişimi, araya girme kaybı ve impuls cevabıdır. Optimum band genişliğine ulaşmak için akustik kapılarda empedans uygunlaştırmanın gerekliliği vurgulanarak, KLM eşdeğer devresi yardımıyla akustik kapılarda yapılan düzenlemelerin dönüştürücünün giriş empedansı üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Dönüştürücü ile onu kullanacak sistem arasındaki empedans uyuşmazlığını minimuma indirerek band genişliğinin daha da arttırılmasını ve ilgili band içerisinde daha düzgün bir araya girme kaybının sağlanmasını temin etmek için dönüştürücünün elektriksel kapısında yapılabilecek düzenlemeler araştırılmıştır. Bu düzenlemelerin giriş empedansı üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Elektriksel kapıda yapılan bu düzenlemelerle birlikte ön akustik kapıda iki adet çeyrek dalga katmanı kullanılan dönüştürücünün arka 2 akustik kapısının hava ile ve 5 kg/m s lik akustik empedanslı malzeme ile sonlandırılması durumunda meydana gelen araya girme kayıpları belirlenmiştir. ön akustik kapıdan yayılan işaretin gerilim eşdeğeriyle giriş işareti arasındaki transfer fonksiyonu belirlenip, bunun ayrık ters Fourier dönüşümü alınarak dönüştürücünün impuls cevabı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT In this study, a broad-band ultrasonic transducer design with a thin piezoelectric disc plate has been investigated. Before beginning the design, the properties of piezoelectric materials, piezoelectric relations for these materials, propagation of ultrasonic signals in these materials, and generation and detection of ultrasonic signals with these materials have been given briefly. Then, shortly introducing equivalent circuits used in modelling piezoelectric transducers, it is emphasised that KLM equivalent circuit is more useful in broad-band transducer design which has high sensitivity. While transducers designs are making, three main points are taken into consideration. These are: the variation of input impedance of transducer with frequency, insertion loss and impulse response. Emphasising that the effects of impedance matching at the acoustic ports is necessary to obtain optimum bandwidth, the organization at the acoustic ports on the input impedance have been investigated with the aid of KLM equivalent circuit. Minimizing the impedance mismatching between the transducer and the system using the transducer to maintain more flat insertion loss inside the interested band and to increase the bandwidth, organization that will be made at the electrical ports of transducers are investigated. The effects of the organizations on the input impedance are determined. Additions of these organizations to the electrical port of the transducers which have two quarter wave layer at the front acoustic ports, the insertion losses are determined for air backing transducers and transducers those have back acoustic ports terminated with a material that has a value of 5 kg/m s acoustic impedance. Determining the transfer function between the voltage equivalence of the signal propagating from front acoustic port and input signal, the transducer impulse responses have been determined taking the inverse discrete Fourier transform of transfer functions.