Nitrojen plazmasının karakteristiklerinin Langmuir prop ile belirlenmesi
  1. Tez No: 23928
  2. Yazar: FERHAT DALDABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
-1X1- Ö2ET Bir gaz ortamı DC elektrik alan boşalmasına maruz bırakıldığın da iyonize olur. İyonize olayını kolaylaştırmak amacı ile gaz ortamı düşük basınçlara getirilir. Bununla birlikte, yüksek ba sınçlarda da iyonize olayını gerçekleştirmek mümkündür. iyonize olmuş gaz ortamına genellikle plazma adı verilir. Gaz plazmasında alçak frekanstaki dalgaların soğuru İması, deneysel olarak çalışıldığında plazma ortamındaki elektron yoğunluğu ve sıcaklığının bilinmesi gerekir. Bu yüzden plazma ortamında elek tron yoğunluğu ve sıcaklığının ölçülmesi ilk basamak olarak önem taşımaktadır. Bu gaye için, bu çalışmada nitrojen gazından olu şan plazma ortamının elektron yoğunluğu ve sıcaklığı Langmuir probu yardımıyla ölçülmüştür. Vakum basıncı 60 mm-Hg sabit basıncında tutulmuş ve boşalma potansiyeli 2200 Volt DC seçil miştir, ölçümler, sabit ve değişken iyonizasyon akımlarında, plazma içinde değişik noktalarda yapılmıştır. Deneyler sırasında ölçüm hatalarını minimum seviyede tutabilmek için gerekli önlem ler alınmıştır. Bunlara ilave olarak deney düzeneği tasarlanmış ve imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ionisation process takes place when the gas is subjected to D.C. discharges. In order to increase the degree of ionisation, ionising medium is kept at vacuum conditions. Alternatively, this can be achieved at high pressures. Ionising medium is, in general, called plasma. To investigate the absorption process in the plasma, electron temperature and pressure should be predicted or measured initially. In the present study, measurement of electron temperature and density is carried out using a Langmuii - probe. Vacuum pressure was kept as low as 60 mm-Hg while D.C. potential is selected as 2200 V. The measurement is repeated at different ionising currents and at different probe positions. In order to keep the measurement error minimal the necessary cautions are taken. For this purpose an experimental apparatus is designed.