Ultrasonik dönüştürücü
  1. Tez No: 29673
  2. Yazar: SALİH GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, disk şeklindeki ince piezoelekrik plâkalar kullanılarak geniş bandlı ultrasonik dönüştürücü tasarımı incelenmiştir. Tasarıma geçmeden önce piezoelektrik malzemelerin özellikleri, bu malzemelere ilişkin piezoelektrik bağıntılar, bu malzemelerde ultrasonik işaretin propagasyonu ve bu malzemeler kullanılarak ultrasonik işaretlerin üretilmesi ve algılanması kısaca izah edilmiştir. Daha sonra, piezoelektrik dönüştürücülerin modellenmesinde kullanılan eşdeğer devreler tanıtılarak, gerçekleştirilen dönüş tüı-ücünün yapılış aşamaları anlatılmıştır. Dönüştürücüden elde edilen impuis cevapları verilmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a broad- band ultrasonic transducer design with a thin piezoelectric disc plate lias been investigated. Before beginning the design, the properties of piezoelectric materials, piezoelectric relations for these materials» propagation of ultrasonic signals in these materials, and generation and detection of ultrasonic signals with these materials have been given briefly. Then, shortly introducing equivalent circuits used in modelling piezoelectric transducer, manufacture steps of the produced transducer are expressed. The o stained impulse response of the transducer is given. IV