Belediye ve il özel idareleri stratejik planlarının karşılaştırılması
Comparing strategic plans of municipalities and special provincial administrations
  1. Tez No: 239477
  2. Yazar: HABİBE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SAĞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Stratejik yönetim ve planlama kamu kuruluşlarının, amaçlarını ve hedeflerini saptayarak, planlı ve programlı hareket etmesini sağlar. Şeffaf, katılımcı, kaynakları etkin ve verimli şekilde kullanan bir yerel yönetim için stratejik plan oldukça gereklidir.Bu çalışmada belediyelerin ve il özel idarelerinin hazırlamış oldukları stratejik planlar ayrıntılı olarak incelenmiş ve görülen olumlu ve olumsuz yönler örnekleriyle açıklanmıştır. Bu amaçla her bir coğrafi bölgeden bir il seçilmek kaydıyla 7 il özel idaresi ve belediyenin stratejik planları tarafımızdan geliştirilen 10 kriter kullanılarak karşılaştırılmıştır.Stratejik planda olması gereken unsurlar göz önünde bulundurularak bir karşılaştırma ve puanlama yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Hakkari'nin en başarılı il özel idaresi ve belediye stratejik planını hazırladığı tespit edilmiştir. Afyonkarahisar'ın en başarısız il özel idaresi stratejik planına, Nevşehir'in ise en başarısız belediye stratejik planına sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızın bulguları gelecekte daha başarılı yerel yönetim stratejik planlarının hazırlanmasında yön gösterici olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Strategic management and planning determine the purpose and aims of public administrations for a planned and programmed management. A strategic plan is a necessary tool for a transparent, effective, efficient and participatory local government.This study examines the strategic plans of municipalities and special provincial administrations comparatively. The findings show that the positive and negative features of the strategic plans with many examples. The strategic plans of 7 provinces from 7 geographical regions are examined under 10 criteria.The strategic plans are compared and graded based on the main properties of strategic plans which ought to be included in the plans. The results show that Hakkari has the most successful strategic plan among all special provincial administrations, while Afyonkarahisar has the worst plan. Nevşehir is the most succesfull among municipalities, Hakkari is again the best. The findings of this study could be utilized in preparing better strategic plans in future.