Uskudar at the begining of the 18th century (A case study on the text and analysis of the court register of Uskudar Nr. 402)
18. yy başında Üsküdar(Üsküdar Mahkemesine ait 402 nolu sicil metni ve analizi
- Tez No: 239476
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Şer`iyye sicilleri, kadı mahkemelerinde görülen davaların ve kadıların vazifeleri gereği tuttukları her türlü kayıtların bulunduğu defterlerdir. Şer`iyye sicilleri, yalnızca hukuki alanda değil askeri, idari, iktisadi, mülki, beledi gibi pek çok alanda bilgi veren kaynaklar olmuşlardır. Türk-islam tarihi boyunca sicillere kayd almak yaygın kullanılan bir yöntem oluşmuştur.Günümüzde ulaşılmış en eski sicil 15. asra ait Bursa Şer`iyye sicilleridir. Bu dönemden 19. asrın sonlarına kadar siciller kaydedilmeye devam edilmiştir. Arşivlerimizde on binlerce şer`iyye sicili mevcut olmakla birlikte yangın, sel, rutubet gibi sebeplerden dolayı pek çok sicil günümüze ulaşamamıştır. Mevcut sicillerin gün ışığına çıkarılıp araştırmaya açılması büyük önem arz etektedir.Bu tez çalışmasında İstanbul'a ait yirmi yedi mahkemeden biri olan Üsküdar Mahkemesine ait 811 adet defterden 402 nolu defter incelenmiştir. Defter 1153 ve 1154 yılları arasını kapsamaktadır.Giriş bölümünde Üsküdar Hakkında genel bilgiler verilerek kısaca tanıtılmıştır. Ardından Üsküdar şer`iyye sicilleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Osmanlı Mahkemesi ve Kadısı hakkında bilgiler verilmiştir. Kadının görevleri, yetkileri, yardımcıları gibi konularda bilgi verip mahkeme yapısı işleyişi anlatılmaya çalışılmıştır. Böylece şer`iyye sicillerinin nasıl oluştuğu daha iyi anlatılmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde ise Şer`iyye sicillerinin önemi ve özelikleri belirtilerek 402Nolu Üsküdar defterinin genel özellikleri anlatılmıştır.Üçüncü ve son bölümde 402 nolu defterin transliterasyonu ve metinlerin orjinallerine ait birkaç örnek belge verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The court registers (Şer`iyye sicils) are documents which contain court records of judges and all kind of records that saved by judges. Court registers became primary sources not only the judicial area but also military, administrative, economical areas. To record on register is widely used method during the Turkish- Islamic History.The oldest record, has been reached is court registers of Bursa relating to 15th century. To records on register has continued from this term to last of 19th century. In the archives is available tens of thousand sicils, lots of them failed to reach today, reasons such as flood and fire, damp. It is important to open the research court registers which we have.In this thesis, the 402nd register in 811 registers of Üsküdar Court which is one of the twenty seven courts belonging to İstanbul, are examined. Registers contain between years 1153-1154.In the introduction, briefly introduces by providing general information about Üsküdar. Than some information has given about court register of Üsküdar.In the first chapter, were giving information about Ottoman Court and judge. So trying to explain better how the court registers were formed. Trying to explain functions of court by providing information about duties, authorities, and auxiliaries of judge.In the second chapter, Features and importance of court registers were explained and examined the general characteristics of register nr. 402.In the last chapter, the English transliterations and sample documents of original copies of the defter 402.