Tevrat'ta geçen kavim adları ve bunların Eskiçağ'daki rolleri
The names of people mentioned on the Old Testament and their roles in ancient history
- Tez No: 239487
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ortadoğu'nun son derece önemli bir coğrafi konuma sahip olması, tarihin en eski devirlerinden itibaren pek çok kavmin ilgisini çekmiştir. Bu coğrafyaya hakim olabilmek için, olağanüstü caba harcanmıştır.Eskiçağ tarihinin önemli kaynaklarından biri olan Tevrat'ta adı geçen çok sayıda kavim vardır ve bunların önemli bir kısmının Ortadoğu coğrafyasındaki yerleri kesin olarak bilinmemektedir. Bu çalışma ile sözü edilen kavimlerin kimlikleri belirlenmeye ve Eskiçağ tarihinde oynadıkları roller yazılı ve arkeolojik belgelerin ışığında gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Middle East has an immensly important geographical position, which attracted lots of people attention since the old ages of history. So much effort was spent in order to control this geography.There are lots of peoples mentioned at the Old Testament and their location is not known exactly in the Middle East. With this study the identities of aforecited peoples were tried to be defined and their role-plays in the ancient history period were tried to be revealed in the light of written and archaeological documents.